"Çdo show që bëni sot në Durrës është i neveritshëm dhe i panevojshëm!"

22/09/2019 - 21:09

Roxhensa Haxhillari, drejtuesja e Departamentit për Çështjet Sociale dhe Punësimin, në PD Durrës, ka reaguar përmes një statusi në rrjete sociale për mënyrën sesi bashkia e Durrësit e menaxhoi situatën pas lëkundjeve të frikshme të tërmetit që tronditën banorët e qytetit bregdetar.

Sipas Hoxhallarit, reagimi i strukturave vendore ishte ZERO, pasi çdo banor e gjeti vetë mënyrën për të siguruar një vend ku të strehonte kokën gjatë natës.

“Nese pyet cdo qytetar te Durresit do te konfirmohe qe tmerrin e djeshem e kaloi vete me menyra rrethanore, pra pa organizim nga ato qe e kane per detyre ta bejne ate. Dikush u mblodh tek te afermit, dikush e ngrysi diten ne automjetet personale dhe diku u mblodhen ne zona qe vete i percaktuan si te sigurta. Durresi ka mjaft ambiente te hapura qe mjaftonin 30 minuta dhe ishin ngritur cadra dhe cdo gje e nevojshme gradualisht per t’i siguruar gjene me minimale qe ata kerkuan dje: Nje vend te sigurte per koken e tyre.”-shkruan Hoxhallari.

Më tej ajo vazhdon duke kritikuar atë që e cilëson një show i neveritshëm dhe i panevojshëm i qeverisë dhe bashkisë gjatë ditës së diel në Durrës.

“Cdo show qe ju beni sot eshte i neveritshem dhe i panevojshem. Te mendosh qe jemi Bashkia e dyte me e madhe ne vend... Fatkeqesi mbi fatkeqesi!”,-e mbyll statusin e saj drejtuesja e Departamentit për Çështjet Sociale dhe Punësimin, në PD Durrës.

Statusi i plotë i Hoxhallarit:

Natyrisht fatkeqesite natyrore askush nuk i ndalon! Cdo shtet serioz paraprakisht i ka te qarta masat emergjente qe do te marri ne raste te tilla, fill pas ketyre fatkeqesive me ekspertet e fushes. Epiqendra termetit, qe ne momentin qe ndodhi, u mor vesh qe ishte ne Durres dhe ora shenonte 16:00. Ashtu si cdo qytetar i Durresit dhe une perjetova ato caste tmerri qe veshtire te largohen nga memoria. Sot qe jam disi me e qete filloj dhe mendoj se si u perballua dita e djeshme nga strukturat e shtetit ose me sakte Bashkia Durres. Me keqardhje konstatoj qe perballimi nga keto struktura ishte ZERO. Kalimthi ne TV pashe Kryetaren e bashkise e cila dha nje interviste live poshte zyres se bashkise, nderkohe qe ne cdo cep e zone kishte te moshuar, gra, femije te lemerisur qe rrinin neper trotuare me ore te tera. Asnje sensibilizim, asnje direktive per strehim, asnje punonjes social thjesht sa per suport. Nese pyet cdo qytetar te Durresit do te konfirmoi qe tmerrin e djeshem e kaloi vete me menyra rrethanore, pra pa organizim nga ato qe e kane per detyre ta bejne ate. Dikush u mblodh tek te afermit, dikush e ngrysi diten ne automjetet personale dhe diku u mblodhen ne zona qe vete i percaktuan si te sigurta. Durresi ka mjaft ambiente te hapura qe mjaftonin 30 minuta dhe ishin ngritur cadra dhe cdo gje e nevojshme gradualisht per t’i siguruar gjene me minimale qe ata kerkuan dje: Nje vend te sigurte per koken e tyre. Sikur mos te vazhdonin te digjeshin plehrat sot ne Spitalle aty do ishte strehuar nje Durres i tere brenda 30 minutave... Cdo show qe ju beni sot eshte i neveritshem dhe i panevojshem. Te mendosh qe jemi Bashkia e dyte me e madhe ne vend... Fatkeqesi mbi fatkeqesi!

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla mori pjesë në seminarin e organizuar nga OSBE/ODIHR “Drejt parlamentev

Alexander Soros, djali i filantropisit të njohur, themeluesit të Fondacionit për Shoqërinë e Hapur George Soros e shikon racizmin si shka

Në vizitën e tij në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kryebashkiaku Erion Veliaj është takuar edhe me një mik të veçantë të vendit tonë, i

Greqia mbështet perspektivën evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Ish-deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Kejdi Mehmetaj ka bërë fajtorë të drejtpërdrejtë kryeministrin Edi Rama dhe ministrin e

Teksa Kuvendi miratoi me 77 vota pro ligjin për krijimin e korporatës së investimeve ekspertët ngrenë pikpyetje për mënyrën e funksionimi

Për ish-deputetin e PD, Gent Strazimiri ajo që ndodhi në Këshillin Evropian është një bllokim që Evropa i bëri qeverisë dhe Ramës, por jo

Rritja e numrit të turistëve italianë në Shqipëri, ka sjellë në Tiranë rreth 60 tur operatorë dhe përfaqësues agjencish të rajonit të Pul

Sekretari për Marrëdhëniet Ndërkombëtare në Partinë Demokratike, Arben Kashahu është shprehur se nuk është faji i Europës për moshapjen e

"Teksa këtu rreken ende të gjejnë fajtorin diku tjetër, e të mos mbajnë përgjegjësi për asgjë, kryeministri i Maqedonisë së Veriut ka