Çlirim Gjata: Policia ka përgjime, por nuk ia jep prokurorisë, sepse rrezikohen politikanë

13/02/2020 - 17:05

Për juristin Çlirim Gjata Kushtetuta ngarkon vetëm prokurorinë për të bërë përgjime, jo policinë.

I ftuar në studion e lajmeve në TV Ora, Gjata është shprehur se nëse policia përgjon pa urdhër të prokurorisë, atëherë këto përgjime do t’i bëjë Rama dhe Lleshaj.

Sipas Gjatës, kjo mund të çojë në abuzime, pasi këto përgjime mund të përdoren politikisht dhe në mënyrë abuzive.

Çlirim Gjata: Kushtetuta ngarkon për të ndjekur që vetëm prokurorinë, gjykata është e vetmja që jep drejtësi. Policia mund të bëjë përgjigje teknike, por pasi merr urdhër nga prokurori. T’i japësh policisë të përgjojë pa urdhrin e prokurorit, atëherë kjo të thotë se kjo varet nga ministri i Brendshëm dhe Kryeministri. Tani përgjimet i bën Sandër Lleshaj dhe Edi Rama. Policia ka shumë përgjime, por nuk ia jep prokurorisë, sepse rrezikohen politikanë. Policia më parë lajmëron kriminelët shiko se do t’ju përgjojmë se sa ia çon prokurorisë. Duhet lënë prokuroria në kushtetuetshmëri. 

Këto përgjigje janë abuzive, mund të përdoren politikisht. Mund të përgjohen deputetët. Mund ta përdorë kundër opozitës, në fushatë. Nuk duhet të kenë fuqinë e provës pa urdhrin e gjykatës. Shto këtu përgjime pa urdhër SPAK-u dhe prokurori, ai mund të përgjojë prokurorin.

Gjata ka shtuar se Prokuroria i trembet më shumë politikës se sa krimit.

Çlirim Gjata: Prokuroria ka qenë e kapur, i trembej më shumë politikës se sa krimit, sepse ata të shesin. Kjo mazhorancë bleu zgjedhjet, krimi i organizuar i lidhur me politikën. Kjo qeveri po bën ligje për të luftuar krimin, por ajo është e lidhur me krimin vetë.

Kjo është bërë që të vihet SPAK-u nën urdhrat e ministrit t brendshëm, kur duhet të fuste brenda ministra. Po i vë gjoba biznesit, sepse mund ta konfiskojë dhe ti vërë gjoba pa urdhrin e prokurorisë. Po ashtu po e bën në kundër show elektoral. Ata po investojë miliona në kulla, në miniera, në asete, kurse t’i po i konfiskon një makinë. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Ilir Meta ka kërkuar zgjidhje të menjëhershme nga autoritetet për të gjithë qytetarët shqiptarë që janë bllokuar në kufi.

Partia Demokratike ka reaguar ditën e sotme nëpërmjet një deklarate ku është shprehur se ka paditur ministren e Mbrojtjes Olta Xhaçka.

Partia Demokratike ka dorëzuar në SPAK kallëzimin penal për abuzimet me tenderin e paracaktuar të ushqimeve me vlerë 1.5 milion euro.

Përmes një postimi të pak minutave më parë në Facebook, presidenti i vendit, Ilir Meta shpërndau disa mesazhe të paqta e shpresëdhënëse t

Kryetari i Partisë Demokratike, Luzim Basha, nëpërmjet një statusi në Facebook, e cilëson akt kriminal mbylljen e kufirit për 50 shqiptar

Në të dielën e tretë kur gjithçka është mbyllur dhe nuk lejohet dalja, kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën me një mesazh shoqëruar me

Ish-deputetja e PD-së, Orjola Pampuri ka publikuar një video ku shfaqen kryefamiljarë dhe fëmijë të varfër që thonë se nuk kanë bukë të u

Partia Drejtësi Integrim dhe Unitet e cilëson të papranueshme ngritjen e flamurit të Vorio-Epirit në Himarë dy ditë më parë.

Ish-kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Jozefina Topalli i bëri thirrje opozitës që nuk është koha për politikë në këtë moment, por për s

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka reaguar për 11-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO.