DASH, thirrje të gjitha partive në Shqipëri: Merrni pjesë në zgjedhje

Postuar: 21/04/2017 - 08:22

Departamenti Amerikan i Shtetit u bëri thirrje të gjitha partive politike në Shqipëri të marrin pjesë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Në një deklaratë të lëshuar të enjten, thuhet se Nënsekretari amerikan i Shtetit për Çështjet Politike, Ambasador Thomas A. Shannon, u takua me ministrin e Jashtëm të Shqipërisë Ditmir Bushati, për të folur mbi interesat e përbashkëta në marrëdhëniet dypalëshe dhe në rajon.

Nënsekretari Shannon, thuhet në deklaratën e Departamentit të Shtetit, riafirmoi partneritetin e ngushtë midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë, mbështetjen e fortë të SHBA-së ndaj përpjekjeve të Shqipërisë për reformën e gjyqësorit dhe angazhimin e përbashkët ndaj vlerave demokratike, sundimit të ligjit dhe respektimit të të drejtave të njeriut.

Nënsekretari Shannon, thuhet në deklaratë, theksoi gjithashtu rëndësinë që të gjitha partitë politike në Shqipëri të marrin pjesë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare./VOA/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri ka reaguar pas vendimit të Gjykatës së Lartë e cila e ka dënuar deputetin demokrat me një gjobë pr

Të gjithë e mbajnë mend episodin e famshëm kur Blendi Fevziu doli nga vetja dhe shpërtheu me nerva ndaj Artan Lames, i cili nuk

Kreu i LIBRA-s, deputeti Ben Blushi ka vijuar edhe sot akuzat për qeverinë e re, që e quan qeveria Berisha-Rama.

Ministrja e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Xhuljeta Kërtusha e sapo ardhur në detyrë duket se ka filluar nga puna që ditën e parë.

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur sonte ne emisionin e Eni Vasilit, ne “News24”, nese do te kete nje bashkëqeverisje PS-PD pas zgjed

Deputeti i PD-së Edmond Spaho ka bërë një deklaratë të fortë, teksa ka disa ditë, që pas marrëveshjes, që janë shtuar zërat që thonë se d

Kryeministri Edi Rama i është rikthyer edhe një herë paktit mes tij dhe Lulzim Bashës, duke thënë se ja “ka bërë hallall” ministrat lider

Ndërsa kanë mbetur edhe dy ditë nga koha kur kryedemokrati, Lulzim Basha, duhet të publikojë listën zyrtare të kandidatëve për deputetë p

Pas marrëveshjes së paprecedentë të dy partive më të mëdha, PD-PS, në lidhje me reklamat falas për fushatën zgjedhore, sot ka r

Pasditen e djeshme Kreu i LSI-së Durrës, Lefter Koka, pati një takim me strukturat e LSI-së Manëz, i shoqëruar nga kandidati pë