Debati për Kryeprokurorin e ri, ndërhyn ambasadori Lu: Të zbatohet ligji!

Postuar: 07/12/2017 - 13:01

Ambasadori amerikan, Donald Lu ka reaguar për debatin që ka përfshirë politikën sa i përket zgjedhjes së Prokurorit të Përgjithshëm.

Në një reagim të postuar nga Ambasada Amerikane në Tiranë, thuhet se SHBA mbështet opinionin ligjor që OPDAT dhe EURALIUS i kanë dhënë Parlamentit. 

"Kushtetuta dhe ligji për prokurorinë janë të qarta. Ambasada e SHBA mbështet opinionin ligjor që OPDAT dhe EURALIUS i kanë dhënë Parlamentit. Ne nxisim Parlamentin të zbatojë ligjin".

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Do të mbahet të premten në Pogradec mbledhja e përbashkët mes qeverisë shqiptare dhe asaj maqedonase.

   Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një pritje në ambientet e Kryeministrisë me ambasadorët e vendeve të huaja të akredituar në Tiranë

   Ish-Presidenti Bujar Nishani ka komentuar ngërçin e krijuar mes mazhorancës dhe opozitës lidhur me zgjedhjen e Prokurorit të Përgjiths

Pasditen e djeshme në orën 18:00, është mbyllur procesi i aplikimeve për postin e Prokurorit të Përgjithshëm të përkohshëm.

Pas shqyrtimit të kandidatëve për anëtar dhe kryetar të Komisionit të Prokurorimit Publik gjatë mbledhjes së komisionit të Ekonomisë dhe

Avokati Spartak Ngjela, teksa flet për kandidaturat në garë për kryeprokurorin e përgjithshëm dhe emrin që do të pasojë Adriatik Llallën,

Këshilli i Ministrave vendosi sot që të shpërblejë me rastin e festave të fundvitit ushtarakët, FNSH-në, RENEA-n, familjet me ndihmë ekon

Pas deklaratës së Lulzim Bashës për kryeprokurorin e përkohshëm, ka reaguar Kryeministri Edi Rama duke thënë se askush nuk beson se SHBA

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka paralajmëruar kryeministrin Edi Rama që të tërhiqet nga procesi antikushtetues i zgjedhj

Gjatë një konference për mediat, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka komentuar situatën politike në vend, ku kryefjala e debatit ësht