Dega lokale e PD-së kërkesë zyrtare Policisë së Qarkut dhe bashkisë Durrës

26/06/2019 - 19:53

Partia Demokratike, dega Durrës, ka dorëzuar sot në Drejtorinë e Policisë së Qarkut Durrës dhe në bashki një kërkesë zyrtare për “ndërprerjen e menjëhershme të procesit të paligjshëm të votimeve në territorin e bashkisë Durrës”.

Në shkresën zyrtare, të firmosur nga kryetari i degës, Ferdinand Xhaferaj, nënvizohet se zgjedhjet e 30 qershorit janë të paligjshme sepse ato janë anuluar nga dekreti i presidentit Ilir Meta, i botuar në Fletoren Zyrtare.

Në shkresën që po publikon DurrësLajm, shkruhet se është krim i rëndë vijimi i përpjekjeve për të zhvilluar votime në territorin e bashkisë Durrës në datë 30 qershor.

“Vijimi i njëanshëm i procesit të votimit në datë 30 qershor është një rrezik për demokracinë dhe për pasojë qytetarët e Durrësit nuk kanë për ta lejuar. Në datat 27qershor-2 korrik 2019, në të gjithë territorin e bashkisë Durrës do të organizohen tubime të ligjshme në të gjitha rrugët përballë KZAZ-ve, në qendër të qytetit si dhe përballë qendrave të votimit, në udhtrim të të drejtës kushtetuese të tubimit”,- shkruhet në letër.

Gjithashtu PD-ja lokale kërkon lirimin e ambienteve të KZAZ, GNV apo QV dhe rikthimin e tyre në funksion normal publik për shkak se nuk ka bazë ligjore për mbajtjen e tyre të zëna.  

Kërkesa e PD Durrës:

M.B.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri Edi Rama dhe imami Elvis Naçi ka qenë sot në Thumanë për të parë nga afër punën që po bëhet për përgatitjen dhe ngritjen e n

Tashmë siç e ka bërë zakon kryeministri Edi Rama së bashku me kamerën e ERTV, viziton familjet e prekura nga tërmeti.

Komisioni i Ekonomisë dhe Financave miratoi paketën e rindërtimit të dëmeve që shkaktoi tërmeti i 26 nëntorit bashkë me buxhetin e vitit

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar ministrin e Shtetit për Rindërtim, Arben Ahmetaj.

Kryedemokrati Lulzim Basha iu bën thirrje banorëve të Durrësit, banesat e të cilëve janë dëmtuar nga tërmeti, që të mos rrezikojnë për të

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, priti sot të Dërguarin e Posaçëm të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB për sigurinë rrugore, Jean Todt.

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka ka reaguar lidhur me vendimin e kryeministrit për të emëruar Arben Ahmetajn në postin e min

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili shkruan në Facebook se njerëzit e pushtetit gënjyen për Thumanën, teksa publikon një video ku shfaqet

Presidenca ka reaguar pas ndryshimeve në qeveri të propozuara nga kryeministri Edi Rama, i cili ka propozuar emrin e kreut të Komisionit

Ditën e djeshme, Katrin Treska u shkarkua nga posti i Drejtoreshës së Përgjithshmë në Ministrinë e Drejtësisë.