Dega lokale e PD-së kërkesë zyrtare Policisë së Qarkut dhe bashkisë Durrës

26/06/2019 - 19:53

Partia Demokratike, dega Durrës, ka dorëzuar sot në Drejtorinë e Policisë së Qarkut Durrës dhe në bashki një kërkesë zyrtare për “ndërprerjen e menjëhershme të procesit të paligjshëm të votimeve në territorin e bashkisë Durrës”.

Në shkresën zyrtare, të firmosur nga kryetari i degës, Ferdinand Xhaferaj, nënvizohet se zgjedhjet e 30 qershorit janë të paligjshme sepse ato janë anuluar nga dekreti i presidentit Ilir Meta, i botuar në Fletoren Zyrtare.

Në shkresën që po publikon DurrësLajm, shkruhet se është krim i rëndë vijimi i përpjekjeve për të zhvilluar votime në territorin e bashkisë Durrës në datë 30 qershor.

“Vijimi i njëanshëm i procesit të votimit në datë 30 qershor është një rrezik për demokracinë dhe për pasojë qytetarët e Durrësit nuk kanë për ta lejuar. Në datat 27qershor-2 korrik 2019, në të gjithë territorin e bashkisë Durrës do të organizohen tubime të ligjshme në të gjitha rrugët përballë KZAZ-ve, në qendër të qytetit si dhe përballë qendrave të votimit, në udhtrim të të drejtës kushtetuese të tubimit”,- shkruhet në letër.

Gjithashtu PD-ja lokale kërkon lirimin e ambienteve të KZAZ, GNV apo QV dhe rikthimin e tyre në funksion normal publik për shkak se nuk ka bazë ligjore për mbajtjen e tyre të zëna.  

Kërkesa e PD Durrës:

M.B.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-deputeti demokrat, Agron Shehaj, ka reaguar pas raportit të Baselit, i cili e rendiste Shqipërinë mes 40 vendeve kryesore të pastrimi

Kryeministri Rama ka publikuar mesditën e sotme një postim të shkurtër të shoqëruar me foto për punimet që po kryhen tek shëtitorja “Taul

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar menjëherë pasi maxhoranca i dha dritën jeshile këshillit të bashkisë Shkodër.

Ashtu siç kishte paralajmëruar, Partia Demokratike ka nisur protestën në qytetin e Shkodrës.

Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi, shprehet se është në detyrë deri ditën që kryetari i ri i bashkisë do të bëjë betimin.

Zëvendes kryeministri Erion Braçe ka reaguar pas ngjares së rëndë që ndodhi dy ditë më parë në pallatin ku banon.

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazmend Bardhi ka replikuar me kryeministrin Edi Rama, i cili në një postim në rrjetet sociale shkruant