Deklaratat për Kaçifasin/ Eurodeputetja në Bularat: Rama kryeministri i korrupsionit…

08/11/2018 - 11:52

Eurodeputetja qipriote, Eleni Theocharous ka shkuar sot në Bularat ku do të vizitojë familjen e minoritarit grek Konstandinos Kacifas, i cili mbeti i vrarë më 28 tetor, pas një shkëmbimi zjarri me forcat speciale RENEA.

Sipas Theocharous, Rama është kryeministri i korrupsionit. Ngjarjen do ta dërgojë në Parlamentin Europian, si shkelje të të drejtave të njeriut. Eurodeputetja mendon se policia mund ta arrestonte Kaçifasin, por zgjodhi ta vriste atë.

“E konsideroi detyrim moral të ngrejë çështjen Kacifas si dhe te shkeljes së të drejtave të minoritarëve të zonës ne përgjithësi. Mund të arrestohej, por u vra. Ai u ekzekutua nga policia shqiptare, ndërkohë që nëse donte kishte mundësi dhe aftësi”, u shpreh ajo.

Lidhur me deklaratat e kryeministrit Edi Rama për ngjarjen, eurodeputetja Theoharis është shprehur: “Le te jetë kryeministri i korrupsionit që e konsideron ‘ekstremist të marrë’ e jo Athina. Kam detyrim moral te hap çështjen e shkeljes së te drejtave dhe vrasjes së Kacifa në PE”. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri Edi Rama ka replikuar ashpër me një studente në Universitetin e Gjirokastrës “Eqrem Çabej” për çështjen e largimit të inferm

Një ditë pas protestës së opozitës para Parlamentit dhe dorëzimit të mandateve zyrtarisht, kreu i PD Lulzim Basha ka vizituar Vjenën, ku

Kryeministri Edi Rama në një takim me studentë për Paktin për Universitetin, në Gjirokastër u bëri apel dekanëve dhe rektorëve të cilët k

Një ditë pas dorëzimit të mandatit të deputetit e protestës së opozitës së bashkuar, kundër qeverisë Rama, kreu i PD-së Lulzim Basha ka z

Gjatë mbledhjes së ditës së sotme Këshilli i Lartë i Prokurorisë (KLP) po shqyrton kërkesën e opozitës për shkarkimin e kryeprokurores Ar

Një delegacion i Komisionit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Europian do të mbërrijë të mërkurën në Tiranë për t’u informuar në detaje

Ish-kryeministri Sali Berisha ka dhënë një prononcim për mediat pas vizitës së ekspozitës së Avni Delvinës.

Një ditë pas protestës së opozitës te Parlamenti dhe dorëzimit të mandateve zyrtarisht, kreu idemokratëve Lulzim Basha është nisur drejt

Deputeti i Partisë Socialiste, Pjerin Ndreu i ftuar në "360 Gradë" në Ora News, ka pranuar se protesta e djeshme ishte e mirë.

Gazetari Andi Bejtja duket se e ka tejkaluar vetveten në emisionin “Opinion”, ku gjatë një momenti nervozizmi ka përdorur një fjalor jo t