Demokratët vizitojnë bizneset: S’duhet të lejojmë shpopullimin e Durrësit, rrënim i madh në ekonominë shqiptare (VIDEO)

15/12/2019 - 15:13

Eksperti i Ekonomisë në Partinë Demokratike Dorjan Teliti, vizitoi sot disa pronarë biznesesh në Durrës, të cilët janë prekur nga tërmeti i 26 nëntorit.

I shoqëruar nga ish-deputetja e PD-së për Durrësin, Fatbardha Kadiu, Arlind Boshku, Igli Cara, Shkëlqim Hoxha, Nada Meçorapa, Flamur Hoxha, demokratët u takuan me pronarët e këtyre bizneseve të vogla në bulevardin “Dyrrah” dhe te rruga “Grigor Durrsaku”, ku këta të fundit pohuan se kanë pësuar rënie të ndjeshme të xhiros ditore krahasuar me 3 javë më parë, para tërmetit shkatërrimtar.

Teliti tha se në këtë situatë bizneset nuk po gjejnë mbështetje nga shteti, teksa i bëri thirrje qeverisë që të marrë urgjentisht masa duke i lehtësuar nga ana e taksave.

“Në përfundim të javës së tretë shteti është inekzistent, nuk është prezent te këto biznese të lëna në mëshirë të fatit, që janë në prag falimentimi.

Shteti për të bërë kontroll me radar në rrugët e Tiranës, Durrësit dhe Shqipërisë punon 24 orë. Ama shteti kur vjen momenti që njerëzit e bizneset kanë nevojë për ndihmë e konsulencë, është në gjumë.

Duhen marrë masa urgjentisht, Durrësi është qyteti numër 2 i Shqipërisë, si nga ana numerike, edhe nga ana ekonomike. Nëse Durrësi vdes, do të thotë që nga ekonomike Durrësi do të shpopullohet, dhe do të kemi një rrënim të madh, jo vetëm të ekonomisë së zonës, por të gjithë ekonomisë shqiptare”.

Teliti bëri thirrje për ulje të ndjeshme të taksave; të shtyhen pagesat e kontributeve shoqërore e shëndetësore për të gjitha bizneset që janë të prekura nga tërmeti; të hiqet TVSH për çdo produkt që tregtojnë këto biznese; të hiqet TVSH për rindërtimin për bizneset me dëme; të hiqen taksa e infrastrukturës dhe taksa e pronës etj.

“S’duhet të lejojmë absolutisht shpopullimin e Durrësit, me një politikë kriminale të qeverisjes aktuale, e cila dëshiron të bëjë një plan rindërtimi për interesat e oligarkëve të saj, dhe njëkohësisht dërrmon biznesin, konsumatorin, familjarin, ul punësimin dhe i shtyn shqiptarët si këto 6 vitet e fundit drejt emigrimit. Kjo gjë duhet të marrë fund”, deklaron Teliti.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-deputeti Ervin Salianji ka reaguar përmes një publikimi në Facebook, lidhur me vendimin e Komisionit të Vlerësimit në PD, për  mos e

Presidenca i është përgjigjur kryeministrit Rama lidhur me çështjen e nënshtetësisë së futbollistit afrikan Winnful Essua Joseph Cobbina.

Vijojnë retorikat e tensionuara mes Presidentit dhe Kryeministrit.

Deputeti Lefter Koka ka publikuar një foto në rrjete sociale, ku shfaqet së bashku me ish-kryeministrin Fatos Nano. 

Partia Demokratike zbardh listin e kandidatëve të mundshëm që deputetë që u vlerësuan pozitivisht nga Komisioni i Vlerësimit të Kandidatë

Ish-deputeti dhe ish-ministri i Partisë Demokratike, Tritan Shehu ka reaguar ne Facebook pas lajmeve të publikuara në media lidhur me një

Opozita e bashkuar me anë të një deklarate të mbajtur sot nga Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi ka përshënde

Një ditë pasi Komisioni i vlerësimit të Kandidatëve pranë PD-së përmbylli procesin për përzgjedhjen e kandidatëve për deputetë në zgjedhj

Ish-deputeti Eduard Ndocaj, që u shoqërua sot në polici gjatë aktivitetit të përurimit të shtëpisë së Gjergj Fishtës, është liruar.

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka inspektuar sot nga afër njësinë 3, zonë në të cilën janë kryer punime në 38 rrugë si Rr.