Deputetët e opozitës së re kërkojnë interpelancë me Shahinin: Është rritur mesatarja e pranimit në Universitete

17/07/2019 - 13:21

Deputeti i Bindjes Demokratike Andi Përmeti dhe disa nga deputetët e opozitës së re do të zhvillojnë nesër një interpelancë me ministren e Arsimit Besa Shahini pasi sipas tyre një muaj përpara përfundimit të gjimnazit nxënësve iu është rritur mesatarja e pranimit në Universitete.

Deputeti Përmeti thekson se ministrja duhet të japë llogari  për këtë propozim antiligjor dhe shkatërrues për të rinjtë.

REAGIMI I PLOTË

Neser ne interpelance urgjente me ministren e Arsimit, Sportit dhe Rinise rreth V.K.M. nr 295, date 01.05.2019 ku me propozim te Ministrise se Arsimit, Sportit dhe Rinise nje muaj perpara perfundimit te gjimnazit nxenesve iu eshte rritur mesatarja e pranimit ne Universitete (publike dhe private). Nje V.K.M. me fuqi prapavepruese qe le pa arsim te larte rreth 10.000 te rinj ne gjithe Shqiperine. Nje akt i papergjegjshem dhe totalisht antiligjor i cili shkaterron te ardhmen e mijera te rinjve dhe familjeve te tyre.

Ministrja duhet te jape llogari dhe te mbaje pergjegjesi per kete propozim antiligjor dhe shkaterrues per te rinjte dhe familjet e tyre.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tërmeti i 26 nëntorit e ka shndërruar pjesërisht Durrësin në një qytet fantazëm.

Sekretari i Përgjithshëm Gazment Bardhi ka reaguar pas urdhër arresteve të firmosura ditën e sotme nga Policia e Shtetit.

Kreu i Partisë Socialistë në Manzë, Armand Basha ka reaguar pas akuzave të PD-së se familja e tij ka përfituar 3 bonuse qiraje nga Bashki

"Opozita ka qenë inekzistente përjashto daljet rutinë të Bashës, që e përshëndes për një vetëpërmbajtje në momente tejet të vështira për

Kryeministri Edi Rama ka theksuar edhe njëherë se fondet për rindërtimin pas tërmeti tragjik që goditi vendin, do të përdoren me ndershmë

Ish-deputetja e PD Grida Duma ka ndarë me publikun një pjesë të përjetimeve të saj nga tërmeti i 26 nëntorit që goditi një pjesë të mirë

Banorët në Laç kanë denoncuar tek Kryetari i Partisë Demokratike diskriminimin e tyre nga qeveria dhe bashkia, duke i lënë ata pa strehim

Pas akuzave të ngritura paraditen e sotme nga Partia Demokratike, e cila denoncoi se 3 bonuse qiraje ishin dhënë për familjen e Armand Ba

Pas lëshimit të 17 urdhër arresteve, dhe 9 të ndaluarve në Durrës, në kuadër të hetimet që po kryhen për tërmetin e 26 nëntorit, ka ardhu

“Sipas drejtuesve te policise dhe prokurorise ne Durres ; pas “nje pune intensive, dy javore” u gjenden dhe “fajtoret” e katastrofes.