Deputetët kërkuan informacion nga kreu i SHISH, Komisioni i Sigurisë e miraton

18/09/2019 - 17:25

Komisioni i Sigurisë Parlamentare pranoi kërkesën e 9 deputetëve për të thirrur në seancë dëgjimore, kreun e Shërbimit Informativ të Shtetit, Helidon Bendo, por pas komisionit hetimor të ngritur për dekretin e presidentit. Kërkohet që Bendo të japë sqarime mbi deklaratat e Kreut të Shtetit se ai ka pasur informacione që parlamenti do të digjej në 8 qershor, gjatë protestave të opozitës. Në unanimitet Komisioni i Sigurisë vendosi që kjo seancë të mbahet pasi komisioni hetimor të ketë administruar si provë pyetjen e kreut të SHISH.

Në mbledhjen e kësaj të mërkure u diskutua edhe për projektligjin “për Statusin e Veteranit të Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare të popullit shqiptar”, i cili parashikon që 20 korriku të vendoset si dita e veteranëve meqenëse në këtë datë në vitin 1957 është krijuar kjo organizatë. Datat e luftës gjithmonë çojnë në ndasi të majtët dhe të djathtët dhe kjo ndodhi edhe në këtë komision. Deputeti Myslym Murrizi nuk e votoi këtë projektligj duke kërkuar saktësim të numrit të veteranëve si edhe një dokument që vërteton se organizata është formuar në këtë datë.

Projektligji u votua me vetëm një votë kundër dhe një abstenim ne komisionin e sigurisë dhe pritet të shqyrtohet në parlament seancën e ardhshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla mori pjesë në seminarin e organizuar nga OSBE/ODIHR “Drejt parlamentev

Alexander Soros, djali i filantropisit të njohur, themeluesit të Fondacionit për Shoqërinë e Hapur George Soros e shikon racizmin si shka

Në vizitën e tij në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kryebashkiaku Erion Veliaj është takuar edhe me një mik të veçantë të vendit tonë, i

Greqia mbështet perspektivën evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Ish-deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Kejdi Mehmetaj ka bërë fajtorë të drejtpërdrejtë kryeministrin Edi Rama dhe ministrin e

Teksa Kuvendi miratoi me 77 vota pro ligjin për krijimin e korporatës së investimeve ekspertët ngrenë pikpyetje për mënyrën e funksionimi

Për ish-deputetin e PD, Gent Strazimiri ajo që ndodhi në Këshillin Evropian është një bllokim që Evropa i bëri qeverisë dhe Ramës, por jo

Rritja e numrit të turistëve italianë në Shqipëri, ka sjellë në Tiranë rreth 60 tur operatorë dhe përfaqësues agjencish të rajonit të Pul

Sekretari për Marrëdhëniet Ndërkombëtare në Partinë Demokratike, Arben Kashahu është shprehur se nuk është faji i Europës për moshapjen e

"Teksa këtu rreken ende të gjejnë fajtorin diku tjetër, e të mos mbajnë përgjegjësi për asgjë, kryeministri i Maqedonisë së Veriut ka