Deputeti durrsak: Mazhoranca kërkon kapjen e Prokurorit të Përgjithshëm

05/12/2017 - 13:38

Deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi, akuzoi sot mazhorancën se po përpiqet të kapë postin e Prokurorit të Përgjigjëm për të mbyllur të gjitha çështjet problematike.

“Qëllimi është kapja e prokurorit të përgjithshëm, nëpërmjet shfrytëzimit të këtij boshllëku kushtetues që kanë lënë vetë…Sigurisht qëllimi është që nëpërmjet një prokurori që vënë ata, të mbyllin të gjitha çështjet që u djegin, përfshirë jo vetëm skandalet e karakterit korruptiv, por edhe skandalet e karakterit kriminal siç është rasti i Tahirit.”

Reagimi erdhi pasi Partia Socialiste duket e vendosur të procedojë pas datës 7 dhjetor për zgjedhjen e një prokurorit të ri të përgjithshëm në vendin e Adriatik Llallës.

“Kushtetuta përcakton këshillin e lartë të prokurorisë si organin që deklaron fundin e mandatit të Prokurorit të Përgjithshëm. Pra organi kushtetues është këshilli i lartë i prokurorisë. Fakti që ka një boshllëk kushtetues për këtë çështje, është një problem që nuk mund të zgjidhet as me deklarata, as me memo dhe as me ndonjë ligj apo rregullore. Sigurisht që zgjidhja është e thjeshtë, të çojnë siç kanë bërë me KLGJ-në, Këshillin e Lartë Gjyqësor, të çojnë dhe shoqëruesit e shoqërisë civile që i zgjedhin vetë, për të kompletuar Këshillin e lartë të prokurorisë dhe pastaj procesi funksionon”, tha Bylykbashi për gazetarët jashtë ambienteve të kryesisë së Kuvendit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas apelit të koalicionit politik në Gjermani CDU/CSU drejtuar sot spektrit politik në Shqipëri ku kërkojnë që palët të diskutojnë për çd

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi gjatë një takimi me strukturat e kësaj partie në njësinë numër.

Pas apelit të CDU/CSU drejtuar  sot spektrit politik në Shqipëri ku kërkojnë  që palët të diskutojnë për çdo temë, madje për të shtyrë zg

Gjatë fjalës së tij në Vorë, kryetari i opozitës, Lulzim Basha, akuzoi kryeministrin Edi Rama, se 5 prej kandidatëve të tij për zgjedhjet

Kryetari i Partisë Demokratike, njëherë lideri i opozitës shqiptare, Lulzim Basha, ka zhvilluar një takim në Vorë, ku teksa u bëri thirrj

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama i ka nisur kreut te opozitës një ftesë të hapur për bisedime.

Kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule i ka kërkuar presidentit Ilir Meta që të shpërndajë Kuvendin pasi nuk plotësohet n

Deputetja Rudina Hajdari, gjatë fjalës së saj sot në foltoren e Kuvendit pas akuzave kundër klasës politike, risolli duke lexuar fjalët e

Propozimet e Lulzim Bashës të bëra në Durrës, për ndryshim të sistemit zgjedhor për zgjedhjen e Presidentit te populli, kreu i Grupit Par