Deputetja e Durrësit: Të mbrojmë Teatrin Kombëtar, si vlerë e Kombit

Postuar: 13/06/2018 - 11:27

Deputeteja e Levizjes Socaliste për Integrim për Durrësin, Nora Malaj, ka reaguar në lidhje me projektin qeveritar për shembjen e Teatrit Kombëtar dhe për dëgjesen që komisioni i Medias po zhvillon me artistët shqiptarë.

“Sot po bëjmë një nga dëgjesat më të dhimbshme që kemi bërë ndonjëherë si Komision. Të jesh patriot, nuk do të thotë vet të tundësh vetëm flamujtë e atdhedashurisë, po njëherazi duhet të mbrosh vlerat e trashëgimisë kulturore e shpirtërore, të mbrosh interesat e atyre njerëzve që në dekada me radhë në sallën e këtij teatri na kanë mbrojtur me dashuri e atdhetarizëm dhe na bënë që ne sot, duhet dhe jemi me çdo zë aktori, në mbrojtje të Teatrit Kombëtar”, shkruan Malaj në një reagim në rrjetet sociale.

Shënimi i plotë i deputetes Malaj në Facebook:

Qeveria e papërgjegjshme do të shembi Teatrin, si Neroni dogji Romën!
Sot po bëjmë një nga dëgjesat më të dhimbshme që kemi bërë ndonjëherë si Komision. Të jesh patriot, nuk do të thotë të tundësh vetëm flamujt e atdhedashurisë, po njëherazi duhet të mbrosh vlerat e trashëgimisë kulturore e shpirtërore, të mbrosh interesat e atyre njerëzve që në dekata me radhë, në sallën e këtij Teatri na kanë mbrojtur me dashuri e atdhetarizëm dhe na bënë që ne sot, duhet dhe jemi me çdo zë aktori, në mbrojtje të Teatrit Kombëtar! Sot është ulur këmbëkryq flirti ilegal midis qeverisë e biznesit, duke sjellë një pseudoligj të paparë e të padëgjuar! Askush nuk ka të drejtë të tradhtoj kauzën e komunitetit të artistëve, që të marr fund një herë e pêrgjithmonë kjo situatë absurde, e cila do të ishte e denjtë për një vepër kafkjane. Ne nuk jemi të huaj në vendin tonë, po jemi qytetarë europianë, që qeveria duhet të na trajtojë si të tillë, që e duan kulturën dhe kjo nuk është kauz për protagonizëm, por për të mbrojtur të drejtën për mbrojtjen e Teatrit dhe vlerave të trashëgimisë kulturore, për mbrojten e Teatrit Kombëtar si vlerë e Kombit! 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Pas Jorida Tabakut, ka reaguar edhe kryetari i Partisë Demokratike për taksën e ndërtesës duke publikuar shifra se si është rritur kjo

   Partia Demokratike përmes deputetes Jorida Tabaku denoncoi sot mbylljen e gati 6 mijë bizneseve të vogla në pak muaj për shkak të dyfi

Teksa ka udhëtuar nga një qytet në tjetrin për turin e tij të llogaridhënies, kryeministri Edi Rama është përballur me protesta të të rin

Presidenti i Republikës, Ilir Meta pranoi Letrat Kredenciale nga Ambasadori i ri i Indisë në vendin tonë, Thanglura Darlong, me rezidencë

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish lidhur me lajmin që qarkullon në media se Shqipëria është shprehur e gatshme për të pranuar një k

"Unë kam besim se drita jeshile do të ndizet në një mënyrë apo në një mënyrë tjetër."

Avokati Spartak Ngjela i është bashkuar debatit më të nxehtë të këtyre ditëve në vendin tonë, ardhja e 600 mijë refugjatëve sirianë, që m

Deputeti demokrat Muslim Murrizi i ka kushtuar një status të gjatë ish-deputetes demokrate Majlinda Bregu, Sekretare e Përgjithshme e Kës

"Çështja e të drejtës së pronës është e drejtë thelemore e të drejtave të njeriut dhe si e tillë për Bashkimin Europian nuk negociohe

"Nga Holanda pritej se si hakmarrës që janë, nuk ja falen Edvinit që uli çmimin e kanabisit në Evropë.