Deputetja e Durrësit: Të mbrojmë Teatrin Kombëtar, si vlerë e Kombit

13/06/2018 - 11:27

Deputeteja e Levizjes Socaliste për Integrim për Durrësin, Nora Malaj, ka reaguar në lidhje me projektin qeveritar për shembjen e Teatrit Kombëtar dhe për dëgjesen që komisioni i Medias po zhvillon me artistët shqiptarë.

“Sot po bëjmë një nga dëgjesat më të dhimbshme që kemi bërë ndonjëherë si Komision. Të jesh patriot, nuk do të thotë vet të tundësh vetëm flamujtë e atdhedashurisë, po njëherazi duhet të mbrosh vlerat e trashëgimisë kulturore e shpirtërore, të mbrosh interesat e atyre njerëzve që në dekada me radhë në sallën e këtij teatri na kanë mbrojtur me dashuri e atdhetarizëm dhe na bënë që ne sot, duhet dhe jemi me çdo zë aktori, në mbrojtje të Teatrit Kombëtar”, shkruan Malaj në një reagim në rrjetet sociale.

Shënimi i plotë i deputetes Malaj në Facebook:

Qeveria e papërgjegjshme do të shembi Teatrin, si Neroni dogji Romën!
Sot po bëjmë një nga dëgjesat më të dhimbshme që kemi bërë ndonjëherë si Komision. Të jesh patriot, nuk do të thotë të tundësh vetëm flamujt e atdhedashurisë, po njëherazi duhet të mbrosh vlerat e trashëgimisë kulturore e shpirtërore, të mbrosh interesat e atyre njerëzve që në dekata me radhë, në sallën e këtij Teatri na kanë mbrojtur me dashuri e atdhetarizëm dhe na bënë që ne sot, duhet dhe jemi me çdo zë aktori, në mbrojtje të Teatrit Kombëtar! Sot është ulur këmbëkryq flirti ilegal midis qeverisë e biznesit, duke sjellë një pseudoligj të paparë e të padëgjuar! Askush nuk ka të drejtë të tradhtoj kauzën e komunitetit të artistëve, që të marr fund një herë e pêrgjithmonë kjo situatë absurde, e cila do të ishte e denjtë për një vepër kafkjane. Ne nuk jemi të huaj në vendin tonë, po jemi qytetarë europianë, që qeveria duhet të na trajtojë si të tillë, që e duan kulturën dhe kjo nuk është kauz për protagonizëm, por për të mbrojtur të drejtën për mbrojtjen e Teatrit dhe vlerave të trashëgimisë kulturore, për mbrojten e Teatrit Kombëtar si vlerë e Kombit! 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prej kohësh situata politike mes palëve në Shqipëri ka qenë e tensionuar, dhe tashmë i kanë kthyer në trend statuset ironike në rrjetet s

Mbrëmjen e djeshme, presidenti Meta nga një studio televizve, ndër të tjera ka folur edhe në lidhje me LSI-në, parti të cilën dikur e dre

Paraqitja e deputetevë në Kuvend është i rregulluar strik nga udhëzuesi për kodin e etikës.

"Aty ku është pushteti është krimi!" Kështu shkruan në Facebook ish-kryeministri Sali Berisha pas lajmit se mes të arrestuarve p

Sipas deputetet demokrate të Durrësit, Fatbardha Kadiu, qëndrimi i kushtëzuar me parlamentin nuk do të thotë pushim siç pretendon pozita!

Deputeti i PD-së, Flamur Noka i ështe rikthyer dosjes 339 dhe akuzave ndaj kreut të Bashkisë Durrës, Vangjush Dako.

"Opozita nuk do të kthehet në Kuvend pa u bërë vettingu i politikanëve," ka deklaruar kreu i PD-së Lulzim Basha, gjatë një takim

Presidenti, Ilir Meta zhvilloi një vizitë në fshatin Mexhitli të Manastirit, një nga fshatrat me shumicë shqiptare në Maqedoni. Kjo është

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili bën përgjegjëse qeverinë për ekonominë e dobët në vend dhe thellimin  e borxhit publik

Kryeministri Edi Rama ka lënë për pak çaste angazhimet e tij politike, për t’u marrë me pasionin e tij të madh, artin.