Dhënia e nënshtetësive, Meta: Kam respektuar ligjin, nëse s'do ishin ndjekur procedurat Shahini s'do bëhej dot ministre

26/10/2020 - 13:26

Presidenti Ilir Meta gjatë konferencës me gazetarët është ndalur edhe te dhënia e nënshtetësive ku së fundmi është akuzuar për abuzim.

Meta ka deklaruar se gjithçka është bërë sipas procedurave, ndërsa si përgjigje për mazhorancën, ka përdorur dhënien e nënshtetësisë së ish-ministres Shahini duke thënë se do ishte edhe dy vite pa nënshtetësi.

"Janë shpikur disa gënjeshtra të jashtëzakonshme për të shmangur vëmendjen. Kjo është dosja e futbollisti të Tironës, të cilësuar si terrorist. Këtu është dokumenti përkatës që thuhet se nuk kërcënon sigurinë kombëtare. E dyta të përfaqësosh një ekipi kampion është në interes kombëtar dhe publik. Kjo është sqaruar shumë qartë për këtë kërkesë urgjente para ndeshjes me Zvicrën. Presidenti ka respektuar ligjin në mënyrën më strikte. Për raste të tilla si zonja ukrainase ka 8 vjet që ka kërkuar dhe nuk ka asnjë problem kombëtar. Ish ministrja e Arsimit nuk do ishte zv ministre se do i duheshin nja dy vite për tu bërë shtetase. Nuk dua të përgojoj askënd, dokumentet nuk mund t’i japë. Por gjithçka është në respekt me ligjin dhe kushtetutën." tha kreu i shtetit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka publikuar një video nga ankesat e qytetarëve ndaj qeverisë "Rama".

Presidenti Ilir Meta ka përkujtuar 101-vjetorin e Kongresit të Lushnjes, duke thënë se në këtë kongres u morën vendimet më të rëndësishme

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia ka denoncuar këtë të enjte kryetaren e Komitetit Teknik të Ekspertëve, Mira Rakacolli se

Presidenti Ilir Meta ka pritur sot në takim Nuncin Apostolik, Imzot Luigi Bonazzi, me rastin e paraqitjes së Letrave Kredenciale.

Ish-deputeti dhe biznesmeni i njohur Koço Kokëdhima ka thënë se një dekadë pas vrasjes shtetërore përballë kryeministrisë, drejtësia nuk

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka shpallur ”Dëshmorë të Atdheut” të vrarët e 21 janarit 10 vite më parë.

Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka zhvilluar një video konferencë me ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së në Ti

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e ka nisur mëngjesin e sotëm me një takim me votuesit për here të parë në zonën e Laprakës në Tiranë.

Kryetari i PD Durrës, Ferdinand Xhaferraj, është takuar me të rinj të lagjes nr.17.

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka uruar Presidentin e ri të SHBA-ve Joe Biden dhe Zëvendëspresidenten, Kamila Harris.