Dita ndërkombëtare e radios, Meta falënderon gazetarët e vjetër

13/02/2018 - 17:14

   Në kuadër të Ditës Botërore të Radios, Presidenti Ilir Meta ka takuar në ambientet e Presidencës disa nga ikonat e gazetarisë shqiptare ndër vite, jo vetëm si një shenjë e falënderimit por edhe për të dhënë një mesazh për të rinjtë shqiptarë.

Fjala është për gazetarët e radios, ata komentatorë që kanë përçuar ndeshjet e sportit nëpër shtëpitë e shqiptarëve në një kohë që prej 28 vitesh është zhdukur.

Duke marrë shembull prej tyre, Presidenti Ilir Meta i është drejtuar me një mesazh të rinjve shqiptarë që të qëndrojnë larg drogës apo simultantëve të tjerë, por të merren me sport.

"Të dashur miq, me rastin e Ditës Botërore të Radios, ishte kënaqësi e privilegj të takoja sot ikonat e radios shqiptare ndër vite, jo thjesht për të përkujtuar një datë simbolike, por edhe për të vlerësuar në radhë të parë kontributin e tyre dhe të gjithë drejtuesve, gazetarëve e komentatorëve të mrekullueshëm, por edhe teknikëve të palodhur të radios, që sot nuk janë më midis nesh.

Viti i UNESCO-s për Radion dhe Sportin, duhet të shërbejë për t’u bërë thirrje të rejave e të rinjve shqiptarë të merren me sport, larg veseve, larg varësisë ndaj drogës dhe simulantëve të tjerë, larg obezitetit dhe vetë-izolimit",- tha presidenti Meta.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryetari i opozitës Lulzim Basha, tha se i vetmi dialog mes tij dhe Ramës do të jetë data kur ai do të largohet.

Kryetari i opozitës Lulzim Basha i ndodhur përballë një panel;i gazetarësh në emisionin ‘360 gradë’ foli dhe për kandidatin që do të përf

Pas kallëzimit që bënë krerët e grupeve parlamentare të PD-së Edmond Spaho dhe ai i LSI-së Petrit Vasili për kryeministrin Edi Rama, lidh

Kryeministri Edi Rama dha në lajm të mirë, teksa premtoi nga qyteti i Kuçovës rritje pagash për të gjithë Forcat e Armatosura.

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka autorizuar sot publikimin e listës me 14 pyetje josekrete drejtuar Ministrisë së Mbrojtjes për gjene

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish rreth debatit të krijuar me heqjen e "Shqiponjës", simbolit të 100-vjetorit të Pavarësisë, nga rr

Opozita që prej publikimit të audios që implikonte vëllain e ish-ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj në trafiqe të paligjshme, nuk ka b

Është tensionuar protesta që po zhvillohet përpara Bashkisë së Tiranës nga banorët e zonës së “Astirit”, banesat e të cilëve preken nga p

Ambasadori i Bashkimit Europian në vendin tonë, Luigi Soreca ka bërë sërish apel për një Ministri të Brendshme funksionale, duke iu refer

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka pasur një takim edhe me homologët e tij të Kroacisë dhe Malit të Zi, ku ka gjetur rastin të publikoj