Dita Ndërkombëtare e Romëve, Meta: Duhet treguar vëmendje e posaçme ndaj këtij komuniteti

08/04/2020 - 17:38

Në Ditën Ndërkombëtare të Romëve, Presidenti Ilir Meta ka kërkuar një vëmendje të posaçme ndaj këtij komunitetei, në momentet e vështira ku ndodhet vendim, si pasojë e COVID-19.

Meta shkruan në Facebook se shoqëria jonë ende përballet me sfidën dhe nevojën e domosdoshme për mirëintegrimin dhe përshirjen sociale të romëve, për të cilët thotë se ende diskriminohen dhe se u mungojnë kushtet miniminale të jetesës.

POSTIMI I PLOTË

Gëzuar Ditën Ndërkombëtare të Romëve, këtij komuniteti të dashur, që sot kremton për traditat e pasura kulturore, trashëgiminë e larmishme, historinë e veçantë dhe gjuhën aq melodioze.

Shoqëria jonë ndonëse ndihet krenare për promovimin e tolerancës, gjithëpërfshirjes, diversitetit dhe respektit ndaj komuniteteve dhe minoriteteve, ende përballet me sfidën dhe nevojën e domosdoshme për mirëintegrimin dhe përshirjen sociale të romëve, të cilët për fat të keq në shumë raste ende diskriminohen, u mungojnë kushtet miniminale të jetesës, punësimi, kujdesi arsimor e shëndetësor.

Arsimimi i fëmijëve Rom është një element thelbësor për të bërë të mundur përfshirjen e tyre sociale dhe përparimin në jetë.

Veçanërisht në këto momente të vështira për shkak të pandemisë COVID-19, një vëmendje e posaçme duhet treguar edhe ndaj këtij komuniteti, për shkak edhe të kushteve tepër të vështira, në të cilat ndodhen shumë përfaqësues të saj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Partia Demokratike ka reaguar pas skandalit të denoncuar mbrëmjen e sotme në emisionin investigativ “Stop”.

Drejtuesi politik i PD-së, Edi Paloka ka zhvilluar një sërë takimesh në Shijak dhe fshatrat përreth.

Komisioneri për Zgjerim në BE, Oliver Varhelyi, jep lajmin se Bashkimi Evropian ka nisur lëvizjet për të siguruar vaksinat anti-Covid për

Anëtari i kryesisë së LSI Durrës, Lirim Cehani, përmes një statusi në rrjete sociale denoncon atë që ai e cilëson skandal punësimesh elek

Që nga shtatori i 2020-ës, kur Edi Rama caktoi drejtues politik të fushatës së PS-së në qarkun e Durrësit Adrian Çelën, strukturat partia

Ambasadori i Bashkimit Europian, Luiggi Soreca, ka njoftuar se BE,  përmes mekanizimit të ndarjes së vaksinave kundër COVID-19,  ka vendo

Zv/ministri i Financave e Ekonomisë, Besart Kadia ka publikuar shifrat e vitit 2020 për pasojat e pandemisë në ekonomi dhe biznes.

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka zhvilluar sot një takim me kryetaren e Gjykatës Kushtetuese, Vitore Tusha.

Beteja për Shkodrën pritet të prodhojë një ndër garat me interesante në zgjedhjet e 25 prillit.

Urbanisti Ardian Muka thotë se ngushtimi i rrugëve kryesore të Durrësit, po i detyron shoferët që t'i japin makinës si në Indi.