A do e njohë Rusia një ditë Kosovën? Si përgjigjet ministri Lavrov

26/02/2020 - 13:38

Një nga çështjet për të cilat kryeministri Edi Rama u pyet në konferencë së bashku me ministrin e Jashtëm të Federatës Ruse, Sergey Lavrov, ishte edhe çështja e njohjes së Kosovës nga Rusia.

Ju pyetët nëse unë mund të mendoj ndonjë datë kur Rusia do njohë Kosovën, është ajo çfarë përmendi Rama që duhet të ketë zbatim të asaj për çfarë bihet dakord, pra rezoluta 12,44 , që duhet zbatuar.

Marrëveshja është arritur së bashku 6 vjet më parë, Prishtina refuzon të respektojë detyrimet, e promovojmë dialogun por kolegët tanë në BE, nuk kanë arritur të sigurojnë zbatimin e këtyre marrëveshjeve”, tha Lavrov.

Ndërsa Rama tha: “Po diskutuam rreth kësaj dhe jemi shumë larg sepse qëndrimi ynë është i qartë. Unë mendoj se është në të mirë të gjithkujt edhe të Serbisë që të njohë Kosovën siç është. Ne kemi mbështetur dialogun, pajtimin për ta arritur realizimin e kësaj njohjeje.

Ka pasur shumë aspekt të dialogut të materializuar në marrëveshje që nuk e kanë parë dritën e realizimit. I shpjegova Lavrov se na duhet të rinisim procesin, unë besoj se palët e fajësojnë shumë njeri tjetrit, por s’do i hyj kësaj”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar pas deklaratës së kryetares në detyrë të Bashkisë së Shkodrës Voltana Ademi ku ajo akuzoi

Kryeministri Rama ka dhënë informacion mbi pagesat që kanë përfituar të vetëpunësuarit dhe punonjësit në bizneset e vogla.

Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi, me anë të një deklarate për mediat ka hedhur akuza ndaj kryeministrit Edi Rama duke thën

Me anë të një tjetër reagimi në Facebook, kryeministri i vendit, Edi Rama ka thënë se kufiri do të vijojë i mbyllur dhe nuk mund të dalë

Kryedemokrati Lulzim Basha ka reaguar pas deklaratës së ambasadores amerikane Yuri Kim e cila tha se politika shqiptare duhet të jetë e u

Partia Demokratike ka reaguar pas vendimit që njoftoi ministria e Shëndetësisë se mjekët e familjes do të ndjekin të gjithë pacientët e k

Përmes një postimi në Facebook, Presidenti Ilir Meta thotë se po ndjek me shqetësim përhapjen e koronavirusit në Shkodër. 

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar masa të ashpra për ata që hapin lokalet pasi e cilëson si një histori që vijon dita ditës.

Në një komunikim online me qytetarët, kryeministri Edi Rama preku edhe çështjen e qytetarëve që duan të hyjnë në vend.

Nga Shkodra, Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj u ka bërë thirrje të gjithë shqiptarëve rezident në vendet e tjera që të mos e vizitojnë