A do ta kërkojë PS shkarkimin e Ilir Metës? Në Kuvend duhen 93 vota, Gjykata vërteton shkeljen

10/06/2019 - 09:28

Socialistët do të diskutojnë ditën e enjte në mbledhjen e Grupit Parlamentar mundësinë e shkarkimit të Presidentit Meta. Burime thanë dje për gazetën “Panorama” se socialistët do të njihen fillimisht me argumentat kushtetuese që presidenti i Republikës do të japë në lidhje me vendimin e tij për të anuluar 30 qershorin si datën e zhvillimit të zgjedhjeve vendore dhe mbi bazën e tyre do të organizojnë dhe procedurën dhe rrugën që do të ndjekin.

Por çfarëdo argumenti që të paraqesë kreu i shtetit, shkarkimi i tij nga Parlamenti kërkon 93 vota dhe vendimin përfundimtar e jep Gjykata Kushtetuese, e cila është në proces plotësimi të saj me anëtarë. Neni 90 i Kushtetutës së Shqipërisë përcakton rastet kur shkarkohet kreu i shtetit dhe për çfarë shkeljesh.

“1. Presidenti i Republikës nuk ka përgjegjësi për aktet e kryera në ushtrim të detyrës së tij;

2.Presidenti i Republikës mund të shkarkohet për shkelje të rëndë të Kushtetutës dhe për kryerjen e një krimi të rëndë. Propozimi për shkarkimin e presidentit në këto raste mund të bëhet nga jo më pak se një e katërta e anëtarëve të Kuvendit dhe duhet të mbështetet nga jo më pak se dy të tretat e të gjithë anëtarëve të tij;

3. Vendimi i Kuvendit i dërgohet Gjykatës Kushtetuese, e cila, kur vërteton fajësinë e presidentit të Republikës, deklaron shkarkimin e tij nga detyra”, thuhet në nenin 90 të Kushtetutës. Të njëjtat burime thanë për “Panorama” se plotësimi i vendeve vakante të Gjykatës Kushtetuese është në proces, ndërkohë që ata pritet t’i nënshtrohen vetingut. Nevojiten të paktën pesë gjyqtarë që Gjykata Kushtetuese të ketë kuorumin për të funksionuar.

Por në nenin 91 të Kushtetutës thuhet se kur Presidenti ka pamundësi të përkohshme për të ushtruar funksionet ose kur vendi i tij mbetet vakant, është Kryetari i Kuvendit, i cili zë vendin dhe ushtron kompetencat e tij. Të gjithë skenarët janë të hapur, ndërsa çdo gjë do të varet nga argumentet që kreu i shtetit do të japë sot për vendimin e tij për anulimin e datës së zgjedhjeve vendore të 30 qershorit.

/Panorama/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka thotë se situata sizmike ka kaluar rrezikshmërinë e saj.

Roxhensa Haxhillari, drejtuesja e Departamentit për Çështjet Sociale dhe Punësimin, në PD Durrës, ka reaguar përmes një statusi në rrjete

Kryebashkiakja e Durrësit Valbona Sako, e cila ka qenë përgjatë ditës së sotme në terren, për të inspektuar banorët e prekur në çdo Njësi

Në lidhje me tërmetet e fuqishme që kanë goditur Shqipërinë, ka reaguar edhe ambasadori i BE-së në vendin tonë Luigi Soreca.

Pas Durrësit, kryeministri Edi Rama është kthyer në Tiranë.

Këshilli Bashkiak i Tiranës ka miratuar fondin prej 1 milion dollarësh për të përballuar dëmet e shkaktuara nga tërmeti i fuqishëm që ra

Kryetari i partisë Zgjidhja, Koço Kokëdhima, i ftuar në Syri TV, teksa komentoi vendimin e Gjykatës së Krimeve të Rënda për ish-ministrin

Kryeministri Edi Rama ishte sot në qendrën e pritjes që është ngritur në stadiumin e Durrësit që ishte edhe më pranë epiqendrës dhe forcë

Një milion dollarë është fondi që Bashkia e Tiranës do të vendosë për kapërcimin e situatës nga tërmeti i së shtunës.