A do të largohet nga Presidenca nëse LSI fiton zgjedhjet? Si përgjigjet Ilir Meta

18/09/2020 - 11:29

I pyetur nëse do t’i qëndrojë zotimit të tij për të mbajtur detyrën e kreut të shtetit, nëse LSI apo PD fitojnë zgjedhjet e vitit 2021, Presidenti Ilir Meta tha se institucioni i drejtuar prej tij do të vijojë të jetë kështjellë e lirisë.

Megjithatë, Meta ripërsëriti qëndrimin e tij se është i gatshëm të lërë mandatin e Presidentit për hir të marrëveshjeve që garantojnë stabilitetin e vendit.

Pyetje: Kur mazhoranca ngriti komision për shkarkimin tuaj, ju u përbetuat se do dilni nga zyra në korrik 2022. Nëse në zgjedhjet e vitit 2021 ish-partia juaj do fitonte zgjedhjet, do ishit i gatshëm të linit mandatin e presidentit?

Presidenti Ilir Meta: Unë prej kohësh kam qenë i gatshëm që për hir të marrëveshjeve të cilat zgjidhin legjitimitetin e institucioneve të vendit, të lija dhe postin e Presidentit vetëm të gjendet një zgjidhje afatgjatë për vendin. Dua t’ju siguroj pa hyrë në komente, në të gjitha rastet unë premtimin që kam bërë që ky institucion deri më 24 korrik 2022 do të jetë kështjellë e pamposhtur në mbrojtje të Kushtetutës, këtë do ta mbaj në të gjitha mënyrat.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-deputeti Ervin Salianji ka reaguar përmes një publikimi në Facebook, lidhur me vendimin e Komisionit të Vlerësimit në PD, për  mos e

Presidenca i është përgjigjur kryeministrit Rama lidhur me çështjen e nënshtetësisë së futbollistit afrikan Winnful Essua Joseph Cobbina.

Vijojnë retorikat e tensionuara mes Presidentit dhe Kryeministrit.

Deputeti Lefter Koka ka publikuar një foto në rrjete sociale, ku shfaqet së bashku me ish-kryeministrin Fatos Nano. 

Partia Demokratike zbardh listin e kandidatëve të mundshëm që deputetë që u vlerësuan pozitivisht nga Komisioni i Vlerësimit të Kandidatë

Ish-deputeti dhe ish-ministri i Partisë Demokratike, Tritan Shehu ka reaguar ne Facebook pas lajmeve të publikuara në media lidhur me një

Opozita e bashkuar me anë të një deklarate të mbajtur sot nga Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi ka përshënde

Një ditë pasi Komisioni i vlerësimit të Kandidatëve pranë PD-së përmbylli procesin për përzgjedhjen e kandidatëve për deputetë në zgjedhj

Ish-deputeti Eduard Ndocaj, që u shoqërua sot në polici gjatë aktivitetit të përurimit të shtëpisë së Gjergj Fishtës, është liruar.

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka inspektuar sot nga afër njësinë 3, zonë në të cilën janë kryer punime në 38 rrugë si Rr.