Duka: Nesër, të gjithë bashkë për të dhënë një "votë" simbolike për ndryshimin e sistemit

24/05/2019 - 18:48

“Protesta e nesërme nuk është për të shtyrë zgjedhjet e 30 qershorit, por për të kërkuar të të drejtën e çdo shqiptari për të mos pasur frikë nga e ardhmja”. 

Kështu shprehet ndër të tjera kreu i PAA-së, Agron Duka, në një status në Facebook, kushtuar protestës së 25 majit.

Në apelin e tij për pjesëmarrje në protestën kombëtare të opozitës së bashkuar, Duka thekson: “Ju bëj thirrje që nesër, bashkë me familjet tuaja, të ushtroni të drejtën që kaq gjatë ju është mohuar. Të jepni, me praninë tuaj, një ‘votë’ simbolike për ndryshimin e këtij sistemi, për rrëzimin e tranzicionit dhe këtij sistemi hibrid, që ka prodhuar një demokraci të rreme, e cila është po aq e rrezikshme sa diktatura që kemi lënë pas”.

Statusi i plotë i Dukës:

Protesta e nesërme nuk është për të shtyrë zgjedhjet e 30 qershorit, pasi 30 qershori ka rënë në momentin që mazhoranca provoi, nëpërmjet shkeljeve ligjore në KQZ, se nuk ka hequr dorë nga krimi elektoral. Protesta e nesërme është për të kërkuar, edhe njëherë edhe më fortë, të drejtën e çdo shqiptari për të mos pasur frikë nga e ardhmja. 
Për të dëshmuar, me praninë tonë, vullnetin për të ringritur institucionet e rëna pre e babëzisë për pushtet. Për të ndarë, në respekt të Kushtetutës, pushtetet e mbledhura në një dorë të vetme. Për të ndërtuar një sistem të ri politik, në lartësinë e ambicieve të qytetarëve për të qenë të përfaqësuar denjësisht, nëpërmjet votës të lirë nga zgjedha e krimit dhe e politikës të lidhur me të. 
Për këtë arsye ju bëj thirrje që nesër, bashkë me familjet tuaja, të ushtroni të drejtën që kaq gjatë ju është mohuar. Të jepni, me praninë tuaj, një ‘votë’ simbolike për ndryshimin e këtij sistemi, për rrëzimin e tranzicionit dhe këtij sistemi hibrid, që ka prodhuar një demokraci të rreme, e cila është po aq e rrezikshme sa diktatura që kemi lënë pas.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjatë qëndrimit të tij në Tokio, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, pati sot një takim të veçantë dhe të përzemërt me Kryeministrin e Vi

Ministri i Diasporës, Pandeli Majko, dhe ish-ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, e kanë vënë në siklet Kryeministrin Rama, kur i kërkuan

Vetoja e presidentit francez Emmanuel Macron kundër çeljes së negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, javën e

Nënkryetari i PD-së Durrës, Arlind Boshku, ka komentuar disa nga emisionet politike që u zhvilluan të hënën në mbrëmje, në disa prej tele

Ish-kandidatja për bashkinë e Durrësit, Valbona Sakollari, shigjeton zv/ministren e Brendshme, Rovena Kuko, përmes një postimi në rrjete

Pas mbledhjes në selinë e PD-së, aleatët e Opozitës së Bashkuar dalin me qëndrim unanim se “me Edi Ramën në krye të qeverisë dëmtohet

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka folur për mediat pas mbledhjes së organizuar në selinë e PD-së, ku u mblodhën partitë aleate.

“Një njeri po na mban peng të gjithëve. Kjo duhet të marrë fund”.

Menjëherë pasi kryeministri shqiptar Edi Rama ka cituar kreun e qeverisë italiane Xhuzepe Conti, i cili thotë se qeveria shqiptare merito

Kryeministri Edi Rama ka ironizuar deklaratat e kryedemokratit Lulzim Basha, i cili tha më herët se se qeveria shqiptare dhe vetë kryemin