Dule: Në Himarë po tentohet rrëmbimi i pronave

14/11/2017 - 19:03

   Kreu i PBDNJ, Vangjel Dule, ishte i ftuar në “Zërin e Amerikës” ku foli për takimin mes ministrin të Jashtëm Ditmir Bushati dhe homologut grek Niko Kotzias, zhvillimet me Greqinë si dhe kanabizimin e vendit.

Dule tha se uron që pas takimit të dy ministrave të ketë zhvillime pozitive, pasi sipas tij gjatë qeverisjes së Ramës, janë bërë hapa mbrapa në lidhje me Greqinë.

Ju keni kundështuar ligjin për pakicat kombëtare?

“Është hap prapa, ka elemente që na çojnë në epokën e Luftës së Ftohtë. Kur ligji u njeh qytetarëve të drejtën e vetëdeklarimit, ndërfut çështjen e regjistrave të gjendjes civile. Unë me dëshirën për të patur një ligj kontemporan prezantova disa amendamente, por që nuk u pranuan nga mazhoranca. Në Himarë po tentohet rrëmbimi i pronave. Jemi në një situatë të rënduar politike. Vendin e ka kapur një tumor që kërkon operacion të thellë. Sot duhet më shumë se kurrë të pranohen përmasat e fenomenit të kanabisit. Duhet të gjenden përgjegjësit”.

Kanabisi po goditet?

“Duhet të themi si erdhëm deri në këto nivele. Në tavolinën e Ramës ka disa pyetje për këtë fenomen? Ai ishte tolerant a bashkëpunues Rama për këtë? Nuk kam dëgjuar qoftë edhe një fjalë nga Rama për narkotikët, drejtuar të rinjve. Ky fenomen monstruoz po shkatërron çdo qelizë të shoqërisë dhe ekonomisë".

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këtë mëngjes kryeministri Edi Rama ka ndarë me ndjekësit e tij në Facebook një pjesë të punimeve që po bëhen në rrugën kombëtare të Dibrë

Presidenti Ilir Meta gjatë intervistës në emisionin ‘5 Pyetjet nga Babaramo’ duke komentuar rastin ‘Xhisiela’ kërkoi që organet e drejtës

Për herë të parë Presidenti i Republikës Ilir Meta Meta ka komentuar çështjen më të përfolur të ditëve të fundit, “Babalen”.

"Ka vetëm një mënyrë shpëtimi nga Rilindja dhe kjo është revolta qytetare”.

Deputeti i PD-së, Genc Pollo ka reaguar sërish përmes një deklarate pas përplasjeve që ndodhën në mbledhjen e Komisionit të Përbashkët të

Deputeti i PD, Luciano Boçi ka hedhur akuza në drejtim të qeverisë dhe të Ministrisë së Arsimit.

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani thotë se mbyllja e plotë e lojërave të fatit është një lajm i rremë.

Në këtë ditë të veçantë, ish-kryeministri Sali Berisha ka marrë urime të shumta nga miqtë të afërmit dhe dashamirësit e tij, pasi feston

Deputeti i PS-së, Taulant Balla, njëherësh edhe bashkëkryetar i Komisionit të Përbashkët Ndërparlamentar të Shqipërisë tha nga Brukseli s

Deputeti i Partisë Demokratike, Genc Pollo i është përgjigjur Taulant Ballës një lidhje me qëndrimin  e Bashës, i cili sipas tij, ka poro