Durrës, autoritetet vendore nderojnë kujtimin e të rënëve

05/05/2014 - 14:11

Durrës, 5 maj 2014 - Me rastin e 5 Majit, ditës së Dëshmorëve të Atdheut, autoritetet më të larta qendrore dhe vendore të Durrësit kanë nderuar kujtimin e të rënë për liri.

Në homazhet e zhvilluara në Mauzoleumin e Dëshmorëve në Durrës merrin pjesë Prefekti i Qarkut, Rolant Xhelilaj, kryebashkiaku Vangjush Dako, kreu i Këshillit të Qarkut, deputetë, drejtues institucionesh, përfaqësues të besimeve fetare si dhe familjarë dhe të afërm të dëshmorëve dhe qytetarë durrsakë.

Ashtu si në Tiranë, edhe në Durrës përfaqësuesit e opozitës munguan gjatë homazheve zyrtare të zhvilluara në Mauzoleumin e Dëshmorëve.

Në fjalën e tij, kryebashkiaku Vangjush Dako u shpreh se të gjithë përkulen me nderim përpara aktit heroik të atyre njerëzve që dhanë jetën për lirinë e vendit.

“Si çdo 5 maj jemi mbledhur këtu në Mauzoleumin e Dëshmorëve për të kujtuar aktin heroik të të rënëve për lirinë e Atdheut, të asaj lirie që u arrit me aq mund e sakrifica nga bijtë dhe bijat më të mira të popullit tonë. Me idealin e tyre për të pasur një Shqipëri të lirë ata nderuan dhe ngritën lart dinjitetin e një kombi të tërë në luftë kundër pushtuesve duke shkruar një ndër faqet më të ndritura të historisë së popullit tonë. Duke u përkulur me respekt përpara tyre ne deklarojmë se do të mbajmë premtimin tonë për amanetin e tyre që Shqipëria të bëhet një komb i lirë ku të mos ekzistojë tirania dhe shtypja”,- tha Dako.

Në këtë ceremoni u shpreh respekti dhe mirënjohja për banorët e Durrësit që u angazhuan në këtë luftë të rëndësishme të popullit tonë dhe që sakrifikuan deri jetën e tyre për lirinë e vendit.

/agjencia e lajmeve "Dyrrah"/

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri Rama njoftoi se duke filluar nga data 1 qershor do të lejohet qarkullimi i automjeteve në të gjithë vendin.

Kryeministri Rama, në daljen e tij të fundit kushtuar Covid-19, u shpreh se kjo do të jetë java e fundit me masa kufizuese.

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar pak minuta më parë se mbrëmjen e sotme, në orën 21.00, do të komunikojë për herë të fundit për atë që e

Teksa kanë ngelur dhe katër ditë nga afati për përfundimin e Reformës Zgjedhore, Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi dhe nënkryetari i kësa

Presidenti Ilir Meta reagon pas publikimit të mesazhit të diplomatit të huaj, duke thënë se shërben si një kambanë alarmi për të gjithë.

Presidenti Ilir Meta sqaron plaftormën e tij me 14 pika për realizimin e Reformës në Drejtësi dhe integrimin e Shqipërisë në BE.

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi një takim me ambasadorin gjerman Peter Zingraf në selinë blu.

Ish-deputeti demokrat Bardh Spahia ka akuzuar qeverinë pas infektimit të mjekëve dhe infermierëve në QSUT.

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka zhvilluar sot një takim shumë të hapur dhe konstrukitv me Ambasadorin e Britanisë së Madhe, Duncan N

Kryeministri Edi Rama shkruan në Facebook se parku fotovoltaik i Karavastasë do të jetë më i madhi në Ballkan dhe kjo sipas tij, do të je