Durrës, Valbona Sako e nis ndryshe javën, kërkon motivimin në... muze! (FOTO)

27/05/2019 - 19:48

Fushata elektorale është në prag por duket se palët e përfshira në të nuk i kanë ndezur ende motorët e saj. Si asnjëherë më parë, në mungesë të kandidaturave nga opozita, kandidatet pjesëmarrëse në garën për Durrësin janë akoma duke shijuar qetësinë para fushate.

Ndërsa Bindja Demokratike në Durrës po pret nisjen zyrtare të fushatës për të prezantuar programin dhe kandidatët për këshilltarë me të cilët do të kërkojë votat e durrsakëve, kandidatja socialiste Valbona Sako ka nisur takimet e para.

Pas takimeve me veteranët dhe gratë sipërmarrëse të Durrësit të zhvilluara javën e kaluar, kandidatja Sako e ka nisur javën e re me një vizitë në Muzeun Arkeologjik. E shoqëruar nga disa të rinj e të reja, Sako ka vizituar pavionet e këtij muzeu, ndërsa drejtori i DRKK-së, Alban Ramohitaj bënte ciceronin për vizitorët.

Historia e Durrësit është krenari e motivim për të punuar shumë fort për një të ardhme edhe me te ndritur!”,-shkruan ndër të tjera kandidatja Sako.

Duket se para takimeve elektorale që e presin, Sako ka preferuar të zgjerojë njohuritë mbi trashëgiminë kulturore të qytetit dhe të gjejë tek objektet antike motivimin për t’u përballur me garën që e pret. 

Për të gjithë ata që nuk e njohin historinë e Muzeut Arkeologjik të Durrësit ka menduar kandidatja Sako, që krahas përshtypjeve që i ka lënë muzeu ka publikuar në statusin e saj edhe një histori të shkurtër të tij, duke i dhënë kështu ndjekësve të saj në rrjetet sociale një informacion të rëndësishëm kulturor.

Vlen të theksohet edhe seti fotografik i realizuar në muze, ku veçanërisht një prej fotove artistike ku shfaqet kandidatja Sako është për t’u admiruar.

Pas vizitës motivuese dhe piktoreske në muze, kandidatja Sako duket se do të jetë gati për të vazhduar me takimet e rradhës, me grupet e interesit, shtresat në nevojë, studentët, pensionistët, arsimtarët, mjekët etj, për t’u njohur me shqetësimet e tyre dhe për të bërë publike pikat më të rëndësishme në të cilat do të mbështetet programi i saj 4-vjeçar për qytetin e Durrësit.

Postimi i plotë i Sakos:

M.B.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Erisa Zyka nga Brukseli: Dhe një gjë të vogël sa për humor.

U shkarkua me anë të një vendimi politik, siç e cilësoi ai vetë, dhe sot lëshon një kunj ndaj kryesisë së Këshillit Bashkiak Durrës.

Reformën Zgjedhore, Partia Demokratike e vlerëson si vendimtare dhe të vetmen rrugë për të dalë nga kriza politike.

Me 79 vota pro, 20 kundër dhe 3 vota abstenim, Parlamenti ka miratuar projektligjin e buxhetit faktik të vitit 2018.

Aktivistja e shoqërisë civile, Sevim Arbana ka deklaruar disa kohë më parë në emisionin “A show të gazetarit” Adi Krasta se kryeministri

Ish-deputetja demokrate Oriola Pampuri tha se 19.2% e familjeve shqiptare ushqehen me lista dhe se një në tre familje janë në pamundësi p