"Durrësi të pastrohet para Vitit të Ri", Rama: Inertet do çohen në Porto Romano (VIDEO)

02/12/2019 - 17:22

Pas takimit me qytetarët në terren, kryeministri Edi Rama ka qenë në qendrën e Emergjencave në Durrës ku ka dhënë të tjera porosi.

Rama ka kërkuar listën e gjithë investitorëve që kanë ndërtuar pallatet që janë të dëmtuara, ndërsa tha se inertet, të cilat do hiqen nga banesat e pallatet e prishura para Vitit të Ri, të çohen në Porto Romano.

"Disa gjëra që nesër duhet të jenë në tavolinë. Lista e investitorëve që kanë ndërtuar pallatet që janë me dëme, por që nga ana strukturore janë OK. Për të cilat grupet e inspektimit thonë që ky riparohet. Këta do thirren të gjithë dhe do ti thuhet bëhu gati që do ti riparosh, jo si të thuash ti, por si të themi ne. Unë dua nesër informacion kush janë këta dhe nga janë këta. Ti që ke marrë detyrën të drejtosh bashkinë deri në zgjedhje do ti thërrasësh ti. Pallatet që janë minus, që janë negativ që ky do shembet, por është problemi i inerteve. Na duhet nesër harta e Durrësit ku janë inertet, do ta pastrojmë para Vitit të Ri komplet. Siç u pastrua Lana. Kompanitë e ndërtimit do ti thërras unë. Tjetra inertet do të depozitohen në Porto Romano dhe do fillojë projekti ta heqim atë fushë plehrash dhe ta bëjmë park komplet atje. Tjetra, dua hartën e tokës shtetërore që është në zonën e universitetit, hartën me të gjitha të dhënat. Nesër i dua të gjitha këto. Dakord! Nga nesër të gjithë punonjësit e administratës së Durrësit, në çdo pikë ku ka njerëz do jenë dy persona, gra dhe vajza kryesisht që të rrinë atje dhe ti shpjegojnë me qetësinë më të madhe. Pjesa e akomodimit, mos i vononi kush vjen, çojini në hotel. Duhet të jetë i verifikuar që realisht nuk ka shtëpi."

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, priti sot në një vizitë zyrtare në Tiranë, ministrin e Jashtëm të Austris

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazmend Bardhi ka kujtuar edhe njëherë përgjimet e "Bild" për vjedhjen e votave në Durrës e Dibër duke

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi ka pritur sot në një takim me kërkesën e saj, ambasadoren e SHBA në vendin tonë, Yuri Kim.

Deputeti Myslim Murrizi tha gjatë fjalës së tij në parlament se megjithëse në krizë, qeveria nuk u ka lehtësuar taksat qytetarëve dhe biz

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas bisedës me Komisionerin për Zgjerim, Oliver Varhelyi.

Gjatë fjalës së tij në Kuvend, deputeti Halit Valteri ka rikthyer në vëmendje një nga ngjarjet më të bujshme, atë të atentatit ndaj proku

Kryetari i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, Bernd Borchardt  ka përgëzuar partitë politike për rifillimin e dialogut për reformën zgjedh

Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi Oliver Varhelyi ka patur një bisedë me kryetarin e PD Lulzim Basha.

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, është treguar mjaft strikt në seancën plenare, duke mos lejuar të flasë përtej kohës së caktuar as krye

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka publikuar sot një vendim të Bashkisë së Tiranës ku thuhet se do të marrë 30 mln lek