Dvorani tre orë në Prokurori, thumbon Metën: Hetimi nuk zhvillohet në media

11/12/2019 - 13:30

Kreu i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED), Ardian Dvorani në dalje të Prokurorisë pas afro tre orësh ku u mor në pyetje pas padisë së bërë ndaj tij nga Presidenti Ilir Meta, tha se dëshmoi për faktet dhe rrethanat që kanë ndodhur.

"Unë dola përpara prokurorëve siç e ka detyrim cilido, kam shpjeguar faktet e rrethanat si kanë ndodhur që prokuroria ka autoritetin për ti verifikuar. Unë jam gjyqtar e s’mund të jem gjithë kohën në media, e kam dhënë qëndrimin tim por s’ka rëndësi çfarë mendoj unë, madje mund të them se s’ka rëndësi as çfarë mendon presidenti, tani është prokuroria që do bëjë verifikimet dhe në përputhje me ligjin do vlerësojë dhe më pas gjyakta nëse do jetë rasti i gjykatës. Prokurorët janë duke kryer verifikimet dhe unë s’kam asnjë autoritet të pengoj hetimin."

Lidhur me publikimin e videos nga Presidenti Meta, Dvorani tha se "hetimi nuk zhvillohet në media as televizione po në godinë, aty kam thënë të gjitha. Kam dhënë shpjegime sepse unë mendoj që nuk ka nevojë të paraqiten prova, por i takon prokurorisë të vendosë çfarë provash të marrë dhe kjo është në autoritetin e tyre."

I pyetur nëse do bëjë kallëzim për Metën, ai tha se nuk është në garë me askënd, "nuk llogaris askënd, nëse ligji e Kushtetuta më imponon ta bëj një gjë të tillë do ta bëj".

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në konferencën për shtyp me gazetarët, kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka folur ndër të tjera për të ashtuquajturën “mafia e ilaç

Kryetari i PD-së Lulzim Basha deklaroi se gjendja në vendin tonë për shkon drejt kolapsit për shkak të situatës me koronavirusin.

Pas kthimit të Kodit Zgjedhor në Kuvend, Presidenti Ilir Meta i ka drejtuar një kërkesë këtij insituconi që të marrë për bazë opinionin e

Komisioneri për Zgjerimin në Bashkimin Evropian, Oliver Varhelyi ka reaguar sërish lidhur me ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Kryeministri Edi Rama është pritur sot në një takim nga gjenerali Abass, pak para kthimit të tij në Atdhe bashkë me fëmijët shqiptarë që

Në një dalje për mediat, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi tha se gjendja e grave greviste në Ballsh është e vështirë madje paralajmër

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi i është përgjigjur kryebashkiakut Erion Veliaj, i cili dy ditë më parë i përmendi vilën e Lalëzit.

Drejtori i kabinetit dhe eksperti i ekonomisë në PD, Dorjan Teliti ka replikuar me Ramës sa i përket vlerësimit të perstigjiozes ”The Lan

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, u shpreh se LSI nuk ka lidhje me çështjen e inceneratorëve, edhe pse një ish-ministër i kësaj partie k

Kryeministri Edi Rama publikoi videon e takimit me katër fëmijët shqiptarë të shpëtuar nga kampi sirian Al-Hoti, të hënën.