Dyfishimi i buxhetit të partive, Hajdari: Marrëveshje mazhorancë-opozitë

26/05/2020 - 21:03

Rudina Hajdari, bashkëkryetarja në komisionin e reformës zgjedhore, ka deklaruar se mazhoranca dhe opozita jashtë parlamentare kanë arritur dakordësimin për dyfishim të buxhetit të partive politike.

Hajdari ka theksuar se këto para vijnë nga taksat e qytetarëve, ndërsa thekson se duhet të kontrollohen shumat e parave që jepen nga subjekte private.

“Sot pati disa diskutime. Fokusi im ka qenë ndryshimi i sistemit zgjedhor dhe sot solla ligjin për referendumet, që do të jemi në gjendje të diskutojmë në javët në vijim. Sa i përket financimit të partive politike, pati disa debate dhe mesa kuptova unë, kishte marrëveshje paraprakisht midis tyre, sa i përket dyfishimit të buxhetit të partive politike në thithjen e fondeve, të marrin më shumë para gjatë zgjedhjeve. Për mua, kjo ishte e pakuptimtë. Këto para vijnë nga taksat e shqiptarëve. Unë nuk kam qenë kundër sistemit miks të financimit, por duhet të kontrollojmë lekët që vijnë nga privati. Ne duhet të jemi më transparentë dhe më kërkues ndaj partive që kërkojnë dyfishim të buxhetit. Unë nuk dua që barra të bjerë te qytetarët shqiptarë”, u shpreh Rudina Hajdari.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryetari i Grupit Parlamemtar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka reaguar pas publikimit të raportit të tretë mbi funksionimin e reg

Kryeministri Edi Rama ka reaguar përsëri në lidhje me pretendimet e deklaruara nga kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i cili t

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar mesazhin e ambasadores amerikane në Shqipëri, Yuri Kim, n

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka theksuar rëndësinë e ndërgjegjësimit të qytetarëve për respektimin e udhëzimeve ndaj COVID-19.

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj zhvilloi një takim me Ministren e Jashtme të Suedisë, Ann Linde, në kuadër

Pas deklaratës së kryedemokratit Lulzim Basha se kreu i qeverisë i ka ofruar atij një marrëveshje që të bëhej kryeministër ndërsa vetë ai

Gjatë një konference për shtyp nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha deklaroi publikisht ofertën që kryeministri Edi Rama i ka bërë p

Në një dalje për mediat pasi PS deklaroi gatishmërinë për hapjen e listave, kryedemokrati Lulzim Basha e konsideroi të prishur marrëveshj

Komisioneri për Zgjerimin, Oliver Varheley i beri thirrje sot maxhorancës që të votojë sa më parë marrëveshjen e dakordësuar të 5 qershor

Në një dalje për mediat, kryeministri Edi Rama konfirmoi se maxhoranca do të mbështesë nismën e deputetëve të opozitës së re, Myslim Murr