E ktheu për rishikim në Kuvend, Komisioni i Medias rrëzon dekretin e Metës për Antishpifjen

23/01/2020 - 13:57

Pas shumë debatesh, Komisioni i Medias ka rrëzuar dekretin e Presidentit Meta për kthimin në Kuvend për rishikim të Paketës Antishpifje.

Pasi Komisioni për Veprimtarinë Prodhuese rrëzoi ligjin e parë të kthyer nga Meta për këtë Paketë, atë që e përcaktonte AKEP-in si një nga strukturat e Antishpifjes, Komisioni për Median rrëzon edhe të dytin. I pranishëm gjatë diskutimeve ka qenë edhe këshilltari i Presidentit Bledar Dervishi i cili ka shpalosur argumentet se pse Meta e ktheu këtë paketë. Po ashtu kundër ishte edhe kryetarja e Komisionit të Medias Fatjona Dhimitri, e cila debatoi me ministren e Drejtësisë, Etilda Gjonaj.

Por në fund me shumicë votash ka qenë mazhoranca e cila ka rrëzuar dekretin e Metës për kthimin në Kuvend të Antishpifjes. Kjo do të thotë se nuk do të ketë asnjë ndryshim, kurse pritet vetëm që në seancën e radhës formalisht të rrëzohet dhe dekreti nga Kuvendi ashtu siç e ka paralajmëruar Sekretari i Përgjithshëm i PS, Taulant Balla.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Ilir Meta i ka bërë thirrje qeverisë të zgjidhë çështjen e bojkotit të Superligës së futbollit.

Këto ditë të fundit të shtatorit do të kalojnë me ankth për shumë nga demokratët e Durrësit.

Mjekë dhe ekspertë të shëndetësisë patën sot një takim me kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha rreth situatës së COVID-19 në Shqipër

Anëtarësia e Partisë Demokratike nis këtë javë votimin për kandidatët potencialë për deputetë. Votimi është menduar të bëhet çdo ditë në

Kryeminsitri Edi Rama ka thirrur në një takim mjekët ditën e nesërme në orën 9:30, pas paralajmërimit që këta të fundit bënë për protestë

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka sjellë në vëmendje disa nga shqetësimet që po vuan sot vendi ynë, ndërsa ka sulmuar

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas premtimeve të kryeministrit Edi Rama për rritje të pagave për punonjësit e shënde

Ambasadorja amerikane në vendin tonë, Yuri Kim thotë se krijimi dhe vënia në funksionim e Gjykatës Kushtetuese është shumë e rëndësishme

Komisioni për Integrimin Evropian është mbledhur ditën e djeshme për të diskutuar mbi procesin e hapjes së negociatave të Shqipërisë me B

Presidenti Ilir Meta ka apeluar sërish aktorët politike që t'iu qëndrojnë strikt marrëveshjes së 5 qershorit për reformën zgjedhore.