Fjalimi i parë i ambasadores amerikane: Jemi me ju krah për krah!

27/01/2020 - 13:41

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim ka mbajtur fjalimin e parë publik në detyrën e saj të re në vendin tonë, pasi i dorëzoi Letrat Kredenciale Presidenti Ilir Meta.

Ambasadorja Kim tha se SHBA-të janë të përkushtuara që ta ndihmojnë Shqipërinë që të bëhet më e fortë, më e aftë dhe që të forcojë kandidaturën e saj për në BE. 

"Sot ne qëndrojmë me ju jo vetëm në mbështetje të lirisë dhe sovranitetit të Shqipërisë, por edhe në mbështetje të së ardhmes së Shqipërisë. E dimë se ka punë të vështira përpara, por dimë që puna e vështirë është më e lehtë kur ke aleatë pranë teje. SHBA-të janë të përkushtuara ta ndihmojnë Shqipërinë që të bëhet aleate edhe më e fortë edhe më e aftë. SHBA-të janë të përkushtuar që ta ndihmojnë që të forcojë Shqipërinë për kandidaturën në BE. Mezi pres që të punoj me udhëheqësit shqiptarë ndërsa ata ndërmarrin hapa të vështirë por të nevojshëm për të zbatuar reformën në drejtësi. Jam besimplotë se teksa drejtësia dhe integriteti të hedhin rrënjë në Shqipëri më shumë investitorë do të vijnë. Nuk ka dyshime se SHBA-të e vlerësojnë Shqipërinë si një aleate, partnere dhe mike të vërtetë. Si ambasadore e SHBA-ve në Shqipëri mezi po pres që të njoh ju, vendin tuaj, kulturën tuaj. Jemi miq, aleatë dhe jemi partnerë", tha Kim.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Ilir Meta i ka bërë thirrje qeverisë të zgjidhë çështjen e bojkotit të Superligës së futbollit.

Këto ditë të fundit të shtatorit do të kalojnë me ankth për shumë nga demokratët e Durrësit.

Mjekë dhe ekspertë të shëndetësisë patën sot një takim me kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha rreth situatës së COVID-19 në Shqipër

Anëtarësia e Partisë Demokratike nis këtë javë votimin për kandidatët potencialë për deputetë. Votimi është menduar të bëhet çdo ditë në

Kryeminsitri Edi Rama ka thirrur në një takim mjekët ditën e nesërme në orën 9:30, pas paralajmërimit që këta të fundit bënë për protestë

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka sjellë në vëmendje disa nga shqetësimet që po vuan sot vendi ynë, ndërsa ka sulmuar

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas premtimeve të kryeministrit Edi Rama për rritje të pagave për punonjësit e shënde

Ambasadorja amerikane në vendin tonë, Yuri Kim thotë se krijimi dhe vënia në funksionim e Gjykatës Kushtetuese është shumë e rëndësishme

Komisioni për Integrimin Evropian është mbledhur ditën e djeshme për të diskutuar mbi procesin e hapjes së negociatave të Shqipërisë me B

Presidenti Ilir Meta ka apeluar sërish aktorët politike që t'iu qëndrojnë strikt marrëveshjes së 5 qershorit për reformën zgjedhore.