Flasin qytetarët durrsakë: Ja çfarë mendojmë për zgjedhjet e 18 qershorit (VIDEO)

03/05/2017 - 16:34

Listat e kandidatëve për deputetë kanë dalë pak ditë më parë nga partitë e majta dhe të qendrës, ndërsa për herë të parë në demokracinë 27- vjeçare shqiptare opozita nuk ka kandidatë, duke lënë në udhëkryq të ardhmen e vendit dhe të votuesve të saj.

Qytetarët durrsakë, janë ndarë në dy pole të ndryshme përsa i përket zgjedhjeve të 18 qershorit.

Socialistët me bindje shprehen se do të votojnë dhe ky është një mision që sipas tyre çdo qytetar  duhet ta përmbushë, ndërsa demokratët deklarojnë se nuk do të dalin në votime, për aq kohë sa kështu është dhënë udhëzimi nga kryetari i tyre.

Por ajo që bie në sy është fakti se qytetarët durrsakë shumë pak, për të mos thënë aspak, i njohin kandiatët që janë caktuar nga krerët e partive në listat e votimit. Lista e PS kryesohet nga Eglantina Gjermeni dhe e dyta është Milva Ekonomi. Në listë është edhe Fidel Ylli, individë që nuk kanë asnjë lidhje me qytetin bregdetar, por që katapultohen në krye të listës, me garanci absolute se do të jenë fitues në garën e deklaruar.

Lista e LSI kryesohet nga një durrsak i vjetër ish-ministri Lefter Koka, për të vijuar me Nora Malajn dhe Flamur Gjuzin.

Të shumtë janë edhe ata që nuk votojnë, duke mos patur asnjë interes për të shkuar në kutitë e votimit.

Në intervistat e rastësishme në rrugë nga “DurrësLajm” vërehet se ka shumë qytetarë që zgjedhjet i shikojnë pa asnjë lloj interesi, dhe këtu bëjnë pjesë edhe emigrantët . 

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-ministri demokrat, Gazmend Oketa, i ftuar në Çim Peka LIVE, shpjegoi sërish se përse u largua nga Partia Demokratike në fillim.

Ish-deputeti i PD, Bardh Spahia i bën thirrje SPAK të hetojë qeverinë pasi nuk po u ofron qytetarëve trajtim shëndetësor falas për COVID-

Në Durrës, procesi i rindërtimit po vijon me riparimin e mjediseve të përbashkëta e të muraturave të pallateve me nivel dëmi DS1, DS2, DS

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi, ka reaguar pas votimit të ndryshimeve në Kodin Zgjedhor, duke rrëzuar dekretin e preside

Ish-deputetja e PD-së Dhurata Çupi ka reaguar, pas vdekjes në një minierë në Dibër të një inxhinieri dhe dy punëtorëve.

Presidenti Ilir Meta ka shkruar një mesazh ngushëllimi për popullin francez pas sulmeve terroriste ditën e sotme.

Kryeministri Edi Rama tha nga foltorja e Kuvendit se ka një detyrim për të gjithë demokratët.

Kuvendi i Shqipërisë ka rrëzuar dekretin e Presidentit Ilir Meta për shqyrtimin e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor të miratuar nga maxhoranc

Në një dalje për mediat, kryedemokrati Lulzim Basha i quajti maskaradë diskutimet që u zhvilluan sot në parlament për pandeminë e Covid-1

Ambasada Amerikane në Tiranë mbështet procesin e përzgjedhjes së hetuesve të Byrosë Kombëtare të Hetimit, strukturës kryesore që do të go