Foto e Berishës me Bashar Al Asadin. Si është e vërteta?

15/04/2018 - 10:19

Sa herë u jepet rasti dhe sa herë përmendet emri i Bashar Al Asasit, mediat pro qeveritare botojnë një foto ku Sali Berisha duket në krah të diktatorit siran. Kështu ka ndodhur edhe këtë herë, pasi ish-kryeministri ka përshëndetur sulmet e vendeve të perëndimit ndaj Sirisë. Kuptohet qartë analogjia që kërkohet të bëhet dhe përshtypja që mëton të krijohet.

Por, mjafton një kërkim i shpejtë për të kuptuar të vërtetën. Pas klishesë ku duket portreti i Asadit ngjitur me atë të Berishës ka një histori.

Lapsi.al ka qëmtuar edhe foto të tjera. Dhe ato tregojnë “manipulimin” e fotos që serviret në Shqipëri. Aty Sali Berisha gjendet mes një tufe të madhe krerësh shtetesh, si ish-diktatorët egjiptianë dhe tunizianë Mubarak dhe Ben Ali, finlandezia Tarja Halonen, presidenti rumun Trajan Basesku dhe sekretari i përgjithshëm i OKB Ban Ki Moon.

Është viti 2008 dhe ata janë ftuar nga Nicolas Sarkozy për të marrë pjesë në tribunën e parakalimit tradicional që kryhet në bulevardin Champs Elyse me rastin e festës kombëtare të Francës, 14 korrikut. Nga fotot e tjera duket qartë se nuk ka asnjë lidhje mes pamjeve reale dhe imazhit që kërkohet të shitet në Tiranë. /Lapsi.al/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri Edi Rama ka ironizuar kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhi, e cila deklaroi se në protestën e studentëve duhet të marrin pje

"Edi Rama dhe Erion Veliaj së bashku, kanë ndryshuar planin urbanistik të qytetit, në mënyrë që eksponentët e krimit të organizuar të

Kryeministri Edi Rama edhe sot nuk i është ndarë thumbimeve e ironive për rivalin e tij , kreun e PD-së, Lulzim Basha.

Monika Kryemadhi gjatë një takimi me strukturat e LSI-së në Pogradec deklaroi se kërkesat e studentëve reflektojnë gjendjen e vërtetë të

Teksa vëmendja politike dhe ajo e mbarë popullit është përqendruar te protesta e studentëve, mes tyre dhe kryeministrit Edi Rama ka pasur

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave për anëtarët e rinj të Këshillit Kombëtar.

Ndërkohë që protesta e studentëve vijonte para oborrit të Parlamentit, disa deputetë të Partisë Demokratike dhe të LSI-së po bëheshin gat

Më herë kreu i Forumit Rinos Eurosocialist, Eljo Hysko postoi në rrjetet sociale një status ku lajmëronte dorëheqjen nga të gjitha pozici

Edhe pse prej disa ditësh studentët protestojnë në pritje të plotësimit të 8 kërkesave të tyre, kjo nuk e pengon kryeministrin Edi Rama t

Ish-deputeti i Durrësit, Gazmend Oketa, ka rrëmbyer vëmendjen mediatike dy ditët e fundit me rikthimin e tij në PD dhe përfshirjen në