FRESSH Durrës, riorganizim strukturash

23/07/2012 - 00:00

Risia vjen me departamentet politike dhe ato mediatike, ku janë angazhuar shumë të rinj

Forumi Rinor i Partisë Socialiste po mobilizohet për t’i dhënë një shtysë ringritjes së strukturave, me fokus qëndror demokratizimin e mëtejshëm. Ndryshimi këtë vit në këtë Forum filloi nën moton Re: FRESSH, ku 6 kandidatë të përzgjedhur me kujdes nga organet e Partisë Socialiste nisën garën midis tyre me prezantimin para elektoratit në çdo qytet të Shqipërisë. I gjithë ky tur i lodhshëm u mbyll me takimin final në Pallatin e Kongreseve, i cili përkoi njëkohësisht dhe me Kongresin e FRESSH-it me datë 12 qershor 2012. Re: FRESSH e hapi siparin në Durrës, ku në praninë e kryetarit Edi Rama u shpërndanë 300 karta të reja anëtarësimi për të rinjtë durrsakë, të cilët zgjodhën të jenë pjesë e FRESSH dhe Partisë Socialiste.

Ky aktivitet u pasua nga zgjedhjet për kryetar FRESSH-i për qytetin dhe rrethin Durrës. Brenda një kohe të shkurtër Forumi Rinor Eurosocialist Durrës nisi konstituimin e strukturave përkatëse në të gjithë komunat dhe qytetin. Sot kemi një mirëorganizim të strukturës qendrore, e cila përveç drejtuesve kryesore përbëhet dhe nga kordinatorë për çdo gjimnaz, universitet dhe lagje. Gjithashtu vlen për t’u përmendur një risi me departamentet politike dhe ato mediatike, ku shumë të rinj kanë gjetur veten dhe janë të gatshëm të japin kontributin e tyre në këtë drejtim. FRESSH Durrës, hapi siparin këtë muaj duke organizuar për herë të parë në këtë qytet kompionatin e volejbollit për të rinjtë durrsakë. Në vazhdim FRESSH ka një axhendë të mbushur plot e përplot me aktivitete kulturore, sportive, konferenca dhe debate me problematika që prekin të rinjtë durrsakë.


Erald Hasanaj, kryetar i FRESSH, Durrës

FRESSH përfaqëson energjinë rinore dhe adrenalinën e PS-së. Të rinjtë duhet ta shohin atë si një vend ku të shprehin idetë, të dëgjohet mendimi dhe të vlerësohet puna e tyre. Nuk duhet të jenë të indoktrinuar politikisht, por të jetë një lëvizje me jetë dhe gjallëri për të frymëzuar të gjithë rininë durrsake. Rinia durrsake është simbol i veçantë dhe promotor i aktiviteteve sportive, kulturore dhe artistike, jo vetëm për Durrësin, por për të gjithë Shqipërinë. Ajo që ka munguar deri më sot ka qenë vullneti. Ne sot do të japim maksimumin për ta rizgjuar rininë durrsake dhe mbi të gjitha vlerat e qytetit tonë.


Soren Dedja, n/kryetar i FRESSH, Durrës

Jemi të gjithë këtu në këtë Forum, jo për interesa personale, por në emër të një grupi djem e vajzash të mrekullueshëm që na bashkon një ideal, na bashkon fryma e bashkëpunimit dhe tolerancës. Jemi të gjithë në këtë Forum për të çuar përpara punën e bërë ndër vite dhe për të përmirësuar gjithmonë e më shumë imazhin e FRESSH-it. Dëshirojmë që kjo punë të ketë vazhdimësi. Përtej aktivitetit politik, FRESSH do të jetë një Zë i fuqishëm për Rininë durrsake, sepse kësaj rinie i mungon një strukturë përfaqësimi. Rinia është forcë e madhe, gjithashtu dhe ndëshkuese. Jemi ne ata, që do të vendosim për fatet dhe vazhdimësinë e këtij vendi. Jemi ne ata, që nesër do të jemi në krye të këtij vendi. Të gjithë të bashkuar, të gjithë së bashku ne mundemi për të qenë pjesë e bashkimit të madh. Të gjithë për: SHQIPËRINË SI E GJITHË EUROPA.

 

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Me një postim në rrjete sociale, nënkryetari i PD Durrës, Arlind Boshku ka ironizuar me rikonstruksionin e bashkisë, që do të kushtojë 30

I ftuar në emisionin "Arena" të Dritan Hilës në RTV Ora, kreu i PD Durrës Ferdinand Xhaferraj u shpreh se Durrësi do të ndikojë në rezult

Kryetarja e LSI Durrës, Kontjana Kuçi, e ka cilësuar “papërgjegjshmëri të “Rilindjes”” faktin se bashkia e Durrësit ka planifiku

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia ka reaguar në lidhje me procesin e vaksinimit anti-covid, ndërsa nuk i ka kursyer kritik

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka ka marrë pjesë në konferencën e nivelit të Lartë të angazhimit për Fondin për Ndër

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka ka reaguar përmes një postimi në Facebook lidhur me deklaratat e kreut të grupit parlamenta

Sekretari i Përgjithshëm i PS, Taulant Balla i ftuar në rubrikën "Opinion" në News24 ka folur për përgjimet e antimafias italiane duke de

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka përshëndetur konfirmimin e Antony Blinken si Sekretar i 71 i Shtetit të SHBA.

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar ligjet që i hapin rrugë blerjes së vaksinave kundër Covid-19 nga kompania Pfizer.

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, ka qenë sot në zonat e përmbytura në Durrës bashkë me ministren e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural Milv