Gjonaj mesazh 47 ministrave të KE-së

15/10/2019 - 11:16

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, ka folur në Konferencën e Nivelit të Lartë në Strasburg ku marrin pjesë 47 homologët e saj nga vendet e Këshillit të Evropës.

Në ministerialin e organizuar nën kujdesin e homologes franceze Nicole Belloubet, Gjonaj u ndal te vendimi i Bashkimit Europian lidhur me çeljen e negociatave, duke vendosur theksin te roli që ka pasur Ministria e Drejtësisë në këtë proces.

Gjonaj u shpreh se “Ftesa ndaj Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në tryezën e negociatave, do të rrisë presionin për reformat e mëtejshme për marrjen e masave për të luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin dhe për të rritur përgjegjshmërinë për zbatimin e reformës së drejtësisë”, tha Gjonaj duke shtuar se:

“Zbatimi i reformës në drejtësi është në një fazë të rëndësishme dhe jam tepër e kënaqur që Bashkimi Evropian na ka ndihmuar dhe do të na shoqërojë edhe në projektimin dhe përgatitjen e qendrës së re unike teknologjike të drejtësisë”, nënvizoi Gjonaj.

Ajo u ndal edhe te puna që është bërë për forcimin e shtetit të së drejtës:

“Thelbi i shoqërive të drejta dhe gjithëpërfshirëse është një sistem drejtësie i pavarur dhe i efektshëm. Një sistem drejtësie i ndikuar nga pushteti, qoftë ekonomik ose politik, manipulon të drejtat dhe aksesin e qytetarëve në një proces të drejtë ligjor. Duke synuar rivendosjen e funksionimit të duhur të shtetit ligjor, pavarësinë e sistemit gjyqësor, si dhe për rivendosjen e besimit publik në këto institucione, Shqipëria vuri në funksionim një sistem kalimtar vetingu për të gjithë gjykatësit dhe prokurorët në sistem”, theksoi Gjonaj.

Ministrat gjithashtu diskutuan qasjen e ligjit dhe drejtësisë në epokën digjitale, si dhe ndikimin e teknologjisë në drejtësinë penale. Gjonaj e konsideroi teknologjinë si një “aleat” për të luftuar problemet që dobësojnë sistemin.

“Si pjesë e paketës sonë të reformës në drejtësi, kemi parashikuar krijimin e një qendre teknologjie informacioni për gjyqësorin që do të modernizojë sistemin e drejtësisë nëpërmjet aplikimit të teknologjive të reja dhe duke gjeneruar efektshmëri në funksionimin e gjyqësorit dhe administrimin e gjykatave dhe prokurorive. Ne besojmë fuqimisht se teknologjia është aleati ynë më i mirë, i cili lufton problemet që kanë dobësuar sistemin tonë të drejtësisë dhe kanë gërryer besimin e publikut në të. Përmes teknologjisë mund të jemi të suksesshëm në ofrimin e shërbimeve të ndershme dhe të aksesueshme të drejtësisë. Qeveria e Shqipërisë e konsideron këtë proces si një udhëtim të përshtatjeve të vlerave dhe një mundësi për të ndërmarrë reforma vendimtare që do të ndihmojnë përfundimisht në sigurimin e shërbimeve cilësore të drejtësisë dhe ta bëjnë Shqipërinë pjesë të familjes së përbashkët evropiane”, tha Gjonaj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Ilir Meta ka kujtuar sot 150-vjetorin e lindjes së veprimtarit të dalluar të Rilindjes Kombëtare, Josif Bageri.

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka shkruan në Facebook se autoritetet diplomatike janë në komunikim të vazhdueshëm me palën greke për leh

Kryeministri Edi Rama në urimin e përditshëm në Facebook, ka ndarë sot me ndjekësit një video nga projekti i një shkolle 9-vjeçare në Dur

Qyteti i Shijakut prej disa javësh është kthyer në një kantier ndërtimi. Nga bashkia është punuar intensivisht për çdo aplikim të familje

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj përmes një shënimi në Facebook ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se nuk ka ndërtuar asnj

Kreu i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Belind Këlliçi ka akuzaur Bashkinë e Tiranës se po vjedh qytetarët përmes tenderit për ngroh

Kreu demokrat Lulzim Basha thotë se Rama nuk ka asnjë plan për të ndihmuar qytetarët dhe ekonominë në këtë situatë të rëndë pandemie.

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili përmes një statusi në Facebook i kërkon qeverisë Rama të largohet pasi sipas tij, ka dështuar me mena

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme ka reaguar për situatën e krijuar në pikën e kalimit kufitar me Greqinë, në Kakavijë.

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ka reaguar në lidhje me situatën në pikat kufitare me Greqinë ku radha në territorin shqiptar ka shk