Gjosha: Forumi Ekonomik Botëror e ka pozicionuar Shqipërinë në vendin e parafundit për mundësi punësimi

22/01/2020 - 11:42

Përmes një postimi në Facebook, ish-ministrja Klajda Gjosha ka reaguar lidhur me Forumin Ekonomik Botëror, i cili e ka pozicionuar Shqipërinë në vendin e parafundit për mundësi punësimi.

Gjosha shkruan se ne kemi nevojë emergjente për një strategji kombëtare ekonomike, kemi nevojë të ndajmë prioritetet kombëtare nga politika e ditës dhe kemi nevojë të kthehemi në vendin të mundësive dhe shanseve për të gjithë.

POSTIMI I PLOTË

Forumi Ekonomik Botëror e ka pozicionuar Shqipërinë në vendin e parafundit për mundësi punësimi. Nga 82 vende që u analizuan, vendi ynë u rendit i 81-ti!

Mjafton një konstatim i tillë për të kuptuar pse largohen qytetarët shqiptarë, në numra alarmantë, për një vend që nuk është në status lufte! Pamundësia për t’iu përshtatur tregut të punës, mungesa e konkurrencës dhe meritokracisë, mbyllja e dyerve për cdo mundësi për të fituar jetesën, nepotizmi dhe rreziku në cdo moment për ta humbur vendin e punës janë ato që vrasin cdo ditë shpresën.

Raporti merr në shqyrtim arsimin, shëndetësinë, nivelin e përdorimit të teknologjisë dhe tregun e punës. Në të gjitha fushat duket se Shqipëria nuk kalon dot as nivelin bazë të standarteve.

Ne kemi nevojë emergjente për një strategji kombëtare ekonomike, kemi nevojë të ndajmë prioritetet kombëtare nga politika e ditës dhe kemi nevojë të kthehemi në vendin të mundësive dhe shanseve për të gjithë.

Ndryshimi është i jetik dhe duhet të ndodhë tani!

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish- Presidenti i Shqipërisë Bujar Nishani shkruan në FB se heqja e licencës së shkollës private ”Udha e Shkronjave” në Tiranë nga Minist

Presidenti Ilir Meta do të depozitojë sot në SPAK, ministren e Drejtësisë, Etilda Gjonaj.

Komisioni Kuvendor i Ligjeve miratoi sot aktin normativ të qeverisë të njohur si AntiKÇK.

Presidenti Ilir Meta ka renditur në një postim në Facebook hapat e grushtit të shtetit.

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj mori pjesë në Konferencën e Nivelit të Lartë për Perspektivën Evropiane, t

Ish-deputeti i PD, Agron Shehaj ka reaguar përmes një postimi në facebook, lidhur me përhapjen e Koronavirusit në Itali dhe rrezikshmërin

Sekretari i Përrgjithshëm i PD Gazmend Bardhi ka denoncuar një vendim të rrezikshëm sipas tij, për banorët e Kavajës.

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka dalë krah Presidentit Ilir Meta për të marrë pjesë në besëlidhjen e 2 marsit, në mbrojtje të

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj ka njoftuar se deri më tani nuk është regjistruar asnjë rast shqiptarësh t

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas aludimeve për prezencën e personave të infektuar me koronavirus edhe në Shqipëri.