“Godina që u shemb tek Arena u legalizua 4 muaj më parë”. Kush do ta paguajë dëmshpërblimin?

12/07/2019 - 19:59

Pas prishjes së godinës 4-katëshe sot përpara stadiumit Arena Kombëtare, Erion Veliaj reagoi duke thënë se ata që kanë ndërtuar me leje do të shpronësohen ndërsa ata që kanë ngritur kate pa leje e kanë bërë këtë në kohën kur kryetar bashkie ishte Lulzim Basha.

Në lidhje me këtë deklaratë ka reaguar menjëherë zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa. Ajo deklaroi se leja e ndërtimit të godinës në sheshin Italia është firmosur nga Edi Rama 17 vjet më parë, dhe godina është legalizuar 4 muaj më parë kur dihej se do të prishej.

“Lejen për ndërtimin e godinës në sheshin Italia, e ka firmosur Edi Rama 17 vjet më parë, kur drejtonte Bashkinë e Tiranës dhe Veliaj e di më mirë se kushdo këtë gjë. Vetëm 4 muaj më parë, Rama dhe Veliaj, edhe pse e dinin se godina do të prishej, e legalizuan” tha Zhupa.

Zëdhënësja e PD shton se “dy punonjës të ALUIZNIT u shkarkuan vetëm sepse nuk pranuan legalizimin.”

E gjithë kjo është bërë me qëllim që të përfitohet kompensim financiar nga shteti i subjekteve të legalizuara, sipas asaj që thotë PD.

Fakti është se ky ndërtim u legalizua 4 muaj më parë, ndërkohë që stadiumi ka më shumë kohë që ka nisur të ndërtohet dhe në planin e tij është parashikuar edhe sheshi “Italia” përpara. Pra pyetja që mbetet për përgjigje është se përse është legalizuar një godinë që dihej që do të prishej.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Deputetja Rudina Hajdari ka folur për Zërin e Amerikës për situatën në vend dhe zhvillimet e fundit.

Zbardhet kallëzimi i Partisë Demokratike për 30 qershorin me anë të të cilit, PD i kërkon prokurorisë të hetojë krimet elektorale.  Mësoh

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma tha sot gjate nje deklarate per shtyp se kryeministri “Edi Rama refuzoi fondet nga BE për

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka reaguar për thirrjen në Hagë të Ramush Haradinajt.

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka reaguar pas dorëheqjes së kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj.

Kreu i opozitës, Lulzim Basha ka vlerësuar dorëheqjen e Ramush Haradinajt si aktin e një njeriu që vë Atdheun mbi gjithçka.

"As është parë e as dëgjuar deri më sot, kjo që ndodhi në Gjykatën e Durrësit!"

Pas Durrësit, Partia Socialiste i kërkon Gjykatës së Tiranës të njohë mandatin e kryetarit të bashkisë së Vorës, dalë nga 30 qershori, Ag

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas vendimit të Gjykatës së Durrësit, për të vërtetuar mandatin e Valbona Sakos si kryebashkiake.

Kreu i PAA-së Agron Duka ka reaguar për vendimin e dhënë sot nga gjykata e Durrësit duke njohur mandatin e Valbona Sakos si kryetare të B