“Grupi i rrezikshëm KÇK”, Ibrahimi i përgjigjet Ramës: Akuzë politike!

18/10/2019 - 11:55

Kreu i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi, folu sot për ngritjen e SPAK, teksa ishte i pranishëm në Komisionin e Ligjeve. Ibrahimi tha se deri më tani janë përzgjedhur 15 kandidatë për SPAK, 8 prej të cilëve e kanë kaluar Vettingun, pasi është kusht për t’u bërë pjesë e kësaj strukture, që do të luftojë krimin dhe korrupsionin në nivele të larta.

“Sot kemi identifikuar dhe përzgjedhur 15 kandidatë, për të qenë pjesë të Prokurorisë së Posaçme, por këta prokurorë duhet të marrin edhe vulën e Vettingut. Në momentin që i emërojmë SPAK fillon punën. Deri më tani, 8 prej tyre e kanë kaluar Vettingun. Është kusht, që pa kaluar Vettingun, prokurorët nuk mund të bëhen pjesë e SPAK. Gara për t’u bërë pjesë e SPAK është hapur që në janar të vitit 2019, por buxheti ynë është aktivizuar në qershor të këtij viti”, tha Ibrahimi.

Më tej, kreu i KLP tha se nuk po bëhet vetëm Vettingu i gjyqtarëve dhe prokurorëve, por paralelisht është duke u bërë edhe një miniVetting për shumë zyrtarë të tjerë.

“Një miniVetting po zhvillohet nga KLP, KLD, për shumë zyrtarë të tjerë. Në rastin tonë, ata që përfundojnë shkollën e magjistraturës i nënshtrohen Vettingut, para se të nisin karrierën e tyre si prokuror, por edhe çdo kandidat për pozicion karriere kalon në Vetting”, u shpreh kreu i KLP-së.

Ndërkohë, Gent Ibrahimi u ndal edhe tek akuzat që kryeministri Edi Rama ka bërë nga Parlamenti, i cili tha se në sistemin e drejtësisë është ngritur “grupimi më i rrezikshëm kriminal i quajtur KÇK, (Kap Ç’të Kapësh). Ibrahimi tha se kjo është një akuzë politike dhe si të tillë e ka trajtuar dhe institucioni që ai drejton.

Kryeministri Edi Rama bëri një akuzë të përgjithshme dhe politike, si të tillë e kemi trajtuar edhe ne. Nuk është se po bëjmë një hetim të thelluar, por po e shohim në përgjithësi. Nuk mjafton për të bërë gjyq”, deklaroi ai.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka ka reaguar për dorëheqjen e kreut të AKEP, Ilir Zelës, të cilin e përgëzon se nuk zgj

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha zbuloi disa nga temat kryesore që ka diskutuar në takim me ministrin e Jashtëm të Italisë, L

Partia Demokratike do të zhvillojë një mbledhje në orën 18:00 me anëtarët e grupit parlamentar dhe të Kryesisë, të cilët kanë qenë në ter

Ministri i Jashtëm i Italisë, Luigi Di Maio ndodhet sot në Tiranë në një vizitë zyrtare ku shprehu ngushëllime familjeve që humbën të afë

Pas deklaratës që Ardian Dvorani bëri për gazetarët pas daljes nga Prokuroria e Tiranës, ka reaguar Presidenca përmes zëdhënësit të saj,

Shqipëria pritet të jetë kryesuese e një misioni ushtarak në Irak në vitin 2020.

Gjatë takimit me banorë të Laçit, që ishin në ankth për banesat e shembura nga tërmeti dhe si do jetojnë gjatë kësaj kohe e në vazhdim, k

Ministri Bledi Çuçi, drejtuesi i operacionit të emergjencës ka njoftuar sot detaje lidhur me gjithe cfare eshte bere nderkohe per menaxhi

Kreu i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED), Ardian Dvorani në dalje të Prokurorisë pas afro tre orësh ku u mor në pyetje pas padisë

Ish-ministrja e Integrimit Klajda Gjosha shkruan në Facebook se sot është bërë publik një dokument i përgatitur nga 9 vende të BE për pro