Hoyt Yee: Liderët e korruptuar s’duhet t’i ftojmë në Uashington

Postuar: 08/11/2017 - 22:42

   Zyrtari i Departamentit amerikan të Shtetit, Hoyt Brian Yee ka deklaruar se Perëndimi duhet të jetë më i prerë ndaj liderëve të rajonit të Ballkanit.

“Mendoj se ndonjëherë është e turpshme se si udhëheqës politikë të Ballkanit, pavarësisht akteve të tyre të dënueshme, priten në kryeqytetet europiane sikur nuk kanë bërë asgjë të keqe. Kur qytetarët e këtyre vendeve i shohin udhëheqësit e tyre në takime të nivelit të lartë në Europë e Uashington nxjerrin përfundime. Nëse ata nuk lejohen në këto takime dhe bëhen të qarta arsyet përse, kjo do të kishte një ndikim pozitiv në ecurinë e këtyre vendeve”, ka deklaruar Yee.

Lidhur me reformën në drejtësi, Yee ka paralajmëruar se Shtetet e Bashkuara nuk do të lejojnë që ajo të mbetet në letër.

“Ne nuk do të kënaqemi me një zbatim të pjesshëm ose mungesë zbatimi, ndaj do kërkojmë nga qeveria dhe opozita që të mbajnë zotimet për të zbatuar amendamentet. Synimi nuk është të kënaqen SHBA apo BE, por të vendoset ligji dhe shteti ligjor në Shqipëri”, ka thënë Yee.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Pas akuzave të Partisë Demokratike në drejtim të Klotilda Ferhatit, se bashkëshorti i kësaj të fundit ka dhjetëfishuar të ardhurat në

   Deputeti i PD, Ervin Salianji, ka vijuar akuzat ndaj deputetes së Partisë Socialiste, Klotilda Ferhati, duke e akuzuar për rr

   Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar në faqen e tij të ‘Facebook’-ut denoncimin e një qytetari dixhital, ku ky i fundit lëshon a

   Shpallja e platformës Antimafia nga Partia Demokratike një ditë më parë për të çliruar ekonominë nga korrupsioni dhe oligarkia, ka nis

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj ishte i ftuari ditën e sotme në “Top Talk, të drejtuar nga gazetari Denis Dyrnjaja, ku ka fo

Deputetja e Partisë Socialiste, Klodida Bushka Fehrati, në një deklaratë për mediat ka sulmuar liderin demokrat, Lulzim Basha.

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj zhvilloi sot një takim me ambasadorin e ri të BE në vendin tonë, Luigi Soreca.

 Ish-ministri i LSI-së në qeverinë Rama 1, Ylli Manjani ka reaguar pas arrestimit të anëtarëve të bandës së Bajrave në Shkodër, dhe vendi

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi dhe ambasadorja gjermane e akredituar në Tiranë, Susanne Schütz, kanë nënshkruar