Idrizi: Vrasje e persekutim ndaj shqiptarëve të Çamërisë gjatë diktaturës

18/02/2020 - 11:21

Kryetari i Partisë Drejtësi, Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi ka folur për persekutimin e shqiptarëvë të Çamërisë gjatë komunizmit.

Gjatë fjalës së tij nga takimi “Persekutimi i shqiptarëve të Çamërisë”, i organizuar nga shoqata patriotike “Çamëria” dhe IDMC, Idrizi tha se PDIU ka marrë disa nisma në parlament, të cilat nuk janë aprovuar.

""Fantazmat e kuqe" na shfaqen dhe sot në shoqërinë shqiptare. Është e pamundur se si institucionet shqiptare nuk kanë një dënim për atë sistem. Nuk kemi ndarë si shoqëri nga e kaluara, për të dënuar sistemin komunist, që ishte i vendosur në mënyrë jo të natyrshme në Shqipëri. Na vinte nga Rusia Sovjetike. Ne nuk bëmë asnjë radiografi të sistemit sovjetik. Do doja të kthehesha tek ajo që ka ndodhur me shqiptarët e Çamërisë. Nëse ka pasur persona kundër këtij regjimi, ka qenë komuniteti çam. Kemi marrë disa nisma në parlament si për shembull t’i hiqej titulli "hero" Enver Hoxha po që kaloi pa u vënë re. Sigurisht kemi marrë një nismë në atë kohë që përfshinë legjislacionin në drejtësi. Ajo që e mundon shoqërinë shqiptare është ligji për memorien komuniste. Unë dua sot të bëj një vlerësim për të gjithë ata shqiptarë me vlera. Si mundet shqiptarët e Çamërisë të përfundonin kështu. Duke e përfunduar fjalën time doja të falenderoj organizatorët dhe shoqatën Çamëria, që janë shumë të vyer për ata shqiptarë që u persekutuan me familjet e tyre", tha Idrizi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Ilir Meta paralajmëron se nga nesër do të ushtrojë detyrën e tij në formë zyrtare me takime vetëm institucionale me çdo lider

Presidenti Meta ka publikuar në ‘Opinion’ sms-në që i ka dërguar një diplomat në Tiranë lidhur mbi lëvizjet që Rama po bën për të ndryshu

Ish-deputeti Astrit Patozi ka komentuar nismën e kryeministrit Edi Rama për të bërë të dielën pa makina nga tetori i këtij viti deri në m

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka postuar një video në rrjet, përmes së cilës shprehet kundër vendimit më të fundit të kryeministrit

Kryedemokrati Lulzim Basha ka vazhduar edhe ditën e sotme me daljet në terren te bizneset e prekur nga situata e Covid-19.

Nisur nga ngjarjet e fundit pas shembjes së Teatrit Kombëtar, deputeti i opozitës Lefter Maliqi ironizon  kryeministrin Rama dhe i thotë

Akademiku Artan Fuga ka reaguar pas propozimit të kryeministrit Edi Rama, se nga muaji tetor deri në mars të vitit 2021 nuk do të lejohet

Edhe pse ka kaluar mbi një javë nga shembja e Teatrit Kombëtar, sërish vijojnë reagimet nga politika.

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, jep lajmin e hidhur të ndarjes nga jeta të ish-kryetarit të PD në Mirditë, Preng Toma.

Kryeministri Edi Rama e nis këtë të hënë me një lajm të mirë nga Tamara e Malësisë së Madhe, teksa thekson se po përfundon fabrika e re a