“Ilir Meta të zgjohet”! Balla me tone të ashpra: S’po zbaton detyrat kushtetuese

10/02/2020 - 12:26

Kreu i Grupit Parlamentar, njëherësh dhe Sekretar i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, i ka bërë thirrje Presidentit të Republikës, Ilir Meta, të “zgjohet” dhe të dekretojë datën e zgjedhjeve për bashkitë, që kanë mbetur pa kryebashkiakë, pasi i kapi ligji i Dekriminalizimit.

Duke folur për media në përfundim të mbledhjes së Kryesisë së PS, Balla deklaroi se Meta vijon të jetë në mos zbatim të detyrave kushtetuese, pasi është vënë në dijeni për vakancat e krijuara nëpër bashki.

“Presidenti ka qenë dhe mbetet në mos zbatim të detyrave kushtetuese që ka. Z. President është vënë në dijeni nga institucionet përkatëse vendore, siç është Prefekti i qarkut, në qarqet përkatëse, lidhur me vakancën e krijuar. Është Presidenti që duhet të zgjohet dhe respektojë Kushtetutën”, tha Balla.

Më tej, numri dy i PS foli dhe për situatën e krijuar në Bashkinë e Shkodrës, ku që pas zgjedhjeve të 30 qershorit vijon të mbetet pa kryebashkiak, pasi Valdrin Pjetri dha dorëheqjen, se ishte subjekt i ligjit të Dekriminalizimit. Balla tha se shumë shpejt Shkodra do të ketë drejtuesin e ri .

“Kam bërë një raportim në kryesi për gjendjen e partisë në Shkodër. Shumë shpejt do të kemi edhe aty një drejtues të PS, që të përmbushë pritshmëritë e PS, por edhe të kënaqë vlerësimin e popullit të nderuar të Shkodrës”, deklaroi ai.

Po për drejtuesin e Qarkut të Shkodrës?

Pas 29 shkurtit do të kemi Asamblenë e re Kombëtare dhe Kryesinë e partisë. Me ndryshimet dhe me fillimin e një mandati të ri të partisë, ai do jetë momenti, kur do të kemi dhe një drejtues të ri politikë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri Rama njoftoi se duke filluar nga data 1 qershor do të lejohet qarkullimi i automjeteve në të gjithë vendin.

Kryeministri Rama, në daljen e tij të fundit kushtuar Covid-19, u shpreh se kjo do të jetë java e fundit me masa kufizuese.

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar pak minuta më parë se mbrëmjen e sotme, në orën 21.00, do të komunikojë për herë të fundit për atë që e

Teksa kanë ngelur dhe katër ditë nga afati për përfundimin e Reformës Zgjedhore, Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi dhe nënkryetari i kësa

Presidenti Ilir Meta reagon pas publikimit të mesazhit të diplomatit të huaj, duke thënë se shërben si një kambanë alarmi për të gjithë.

Presidenti Ilir Meta sqaron plaftormën e tij me 14 pika për realizimin e Reformës në Drejtësi dhe integrimin e Shqipërisë në BE.

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi një takim me ambasadorin gjerman Peter Zingraf në selinë blu.

Ish-deputeti demokrat Bardh Spahia ka akuzuar qeverinë pas infektimit të mjekëve dhe infermierëve në QSUT.

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka zhvilluar sot një takim shumë të hapur dhe konstrukitv me Ambasadorin e Britanisë së Madhe, Duncan N

Kryeministri Edi Rama shkruan në Facebook se parku fotovoltaik i Karavastasë do të jetë më i madhi në Ballkan dhe kjo sipas tij, do të je