Ish-deputeti Shehaj: Rama mori 3 mld euro borxh, nuk ndërtoi asnjë rrugë

14/08/2020 - 17:43

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj përmes një shënimi në Facebook ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se nuk ka ndërtuar asnjë rrugë, por vetëm ka përfunduar projektet e nisura nga qeveria e PD-së.

Sipas Shehajt, 3 miliardë eurot e marra borxh neto janë shpërdoruar, keqmenaxhuar dhe vjedhur me projekte fasadash, duke përmendur ndër tyre aferën e DH Albania.

Reagimi i Agron Shehajt:

Edi Rama mori mbi 3 miliardë euro borxh neto dhe nuk ndërtoi asnjë rrugë, me përjashtim mbylljen e disa segmenteve të vogla të projekteve të nisura nga qeveria e PD-së, si Unaza e Madhe, me të cilën u mburr sot.

3 miliardë euro janë shpërdoruar, keqmenaxhuar dhe vjedhur me projekte fasadash. Imagjinoni një çast sikur të mos kishim zbuluar aferën DH Albania: rreth 50 milionë euro (bashkë me ato të paguara nga OSSHE për DH Albania) do ishin në llogari private në SHBA. Me gjasa kështu kanë përfunduar qindra milionë euro.

Shqipëria ka nevoja jetike për infrastukturë, për të gjallëruar ekonominë, shfrytëzuar potencialin e saj të madh turistik dhe pozicionin strategjik gjeografik. Të harxhosh 3 miliardë euro borxh dhe të mos ndërtosh asnjë vepër të mirëfilltë infrastrukturore është kriminale. Ndërkohë, potenciali i humbur ekonomik nga mungesa e infrastrukturës është edhe shumë miliardë euro të tjera.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Komisioneri për Zgjerimin në Bashkimin Evropian, Oliver Varhelyi ka reaguar sërish lidhur me ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Kryeministri Edi Rama është pritur sot në një takim nga gjenerali Abass, pak para kthimit të tij në Atdhe bashkë me fëmijët shqiptarë që

Në një dalje për mediat, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi tha se gjendja e grave greviste në Ballsh është e vështirë madje paralajmër

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi i është përgjigjur kryebashkiakut Erion Veliaj, i cili dy ditë më parë i përmendi vilën e Lalëzit.

Drejtori i kabinetit dhe eksperti i ekonomisë në PD, Dorjan Teliti ka replikuar me Ramës sa i përket vlerësimit të perstigjiozes ”The Lan

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, u shpreh se LSI nuk ka lidhje me çështjen e inceneratorëve, edhe pse një ish-ministër i kësaj partie k

Kryeministri Edi Rama publikoi videon e takimit me katër fëmijët shqiptarë të shpëtuar nga kampi sirian Al-Hoti, të hënën.

Pas vrasjes së 50-vjeçarit Ahmet Toska, në Fier, në prani të bashkëshortes së tij ka reaguar edhe ish-deputeti i Partisë Demokratike, Enk

Një grup të rinjsh të FRPD-së dhe studentë të Mjekësisë zhvilluan një protestë homazh para kryeministrisë.

Kuvendi pavarësisht thirrjeve nga BE nuk humbet kohë dhe nesër shqyrton në Komisionin e Ligjeve dekretin e Presidentit Meta për kthim në