Jo vetëm KÇK, ish-deputeti: Ka një moto tjetër nga drejtuesit e institucioneve ‘KÇL’ (shpjegimi)

22/01/2020 - 14:52

Jo pak kujt i ka ngelur në mendje motoja “KÇK” e thënë nga kryeministri Edi Rama në parlament dhe e shpjeguar disa herë. Një moto madje që solli edhe nisma e reagime të shumta nga maxhoranca. “KÇK” u përkthye si “Kap Ça të Kapësh” dhe i vishej si dukuri gjyqtarëve e prokurorëve nga kryeministri. Mirëpo paska dhe një tjetër moto. “KÇL” ose “Kap Ça Lë” Rama. Shpjegimin e ka bërë ish-deputeti i PD Ervin Salianji në studion e News24.

“Prokurorët dhe gjyqtarët dhe cilido drejtues ka një moto tjetër KÇL, ‘Kap Ça Lë’ Rama. Janë në trysni, janë në presion. Emërimi në mënyrë të paligjshme i vartësit të Edi Ramës për të hetuar gjyqtarët e prokurorët. Do të kontrollohen nga një që ka qenë vartës i kryeministrit. Nëse ka dhe pushteti gjyqësor gjyqtarë e prokurorë që janë të padenjë për të qenë pjesë e sistemit, janë ata që ka vënë Edi Rama”, tha Salianji.

Duke iu kthyer sërish emërimit të Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, post i cili iu besuar Artur Metanit pak ditë më parë, vëllai i deputetes së PS dhe ish-ministres Englantina Gjermeni, Salianji deklaroi se ky emërim është nul pasi është bërë në kushte flagrante të shkeljes së ligjit.

“Emërimi i Metanit është nul, është bërë në kushte flagrante të shkeljes së ligjit. Nuk mund të emërohet asnjë jurist që ka qenë drejtues politik në institucione. Do të duheshin edhe 2-3 vite të tjera për të qenë në kushte për t’u kualifikuar. Kjo tregon si përdoret KED dhe me dhunën e kartonëve emërohet një person që do jetë në shërbim të kryeministrit dhe do bëjë gjueti shtrigash. Kështu që kontrollin e gjyqësorit do e bëjë qeveria, ndërkohë që gjyqësori duhet të kontrollojë qeverinë”, u shpreh Salianji.

/BalkanWeb

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prej ditës se djeshme kryeministri Edi Rama po zhvillon një vizitë zyrtare në Rusi. Kjo vizitë është pjesë e axhendës së kreut të qeveris

“Mos luani me integritetin e Gjykatës Kushtetuese nëse doni çeljen e negociatave”. Kjo ka qenë deklarata e bërë nga Kryekëshillt

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar sërish me informacionet sipas të cilave, Spitali i qytetit të Kavajës do të shndërrohet në karan

Institucioni i Presidencës, ashtu sikundër ka paralajmëruar edhe më herët, ka informuar sot me një shkresë zyrtare drejtuar Policisë së S

Presidenti Ilir Meta i ka shprehur ngushëllimet familjes, për ndarjen nga jeta të ish-ministrit të Bujqësisë, profesor Ahmet Osjas.

Ish-deputetja e PD-së, Albana Vokshi dhe ish-nëndrejtori i departamentit të Shëndetësisë, Gazment Koduzi kanë vizituar ditën e sotme Qend

Përmes një postimi në Facebook, kryedemokrati Lulzim Basha i ka bërë thirrje qeverisë të marrë masa për të luftuar rrezikun që i kanoset

Këshilli i Ministrave të Republikës së Shqipërisë ka marrë vendim për hapjen e Konsullatës së Përgjithshme në Strugë, në Maqedoninë e Ver

Zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi ka reaguar pas deklaratave të kreut të Grupit të PS-së, Taulant Balla, i cili i quajti qëndrimet e P

Kreu i Grupit të PS-së, Taulant Balla tha sot se thirrja e Presidentit për tubimin e datës 2 mars është shprehje e një konflikti të brend