Jo vetëm protesta, PD teston emrat për zgjedhjet lokale

26/03/2019 - 12:14

Krahas protestave, Partia Demokratike ka nisur edhe testimin e kandidatëve për zgjedhjet lokale. PD është e bindur se kryeministri Rama do të tërhiqet përballë presionit popullor. I kontaktuar nga gazeta “Panorama”, Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, konfirmoi se krahas përgatitjes për zgjedhje të parakohshme është duke u punuar edhe me përzgjedhjen e kandidatëve më të përshtatshëm për zgjedhjet vendore.

“Aktualisht, në fokusin kryesor janë protestat kombëtare dhe më konkretisht ajo e 13 prillit. Opozita e ka bërë të qartë se do të hyj në zgjedhje pa Kryeministër Edi Ramën dhe këtë proces do të duhet ta drejtojë një qeveri tranzitore. Ne si opozitë, sigurisht që jemi duke vijuar punën për zgjedhje të përgjithshme dhe vendore, përfshirë edhe përzgjedhjen e kandidaturave”, shprehet Bardhi.

Mazhoranca ka bërë të ditur shtatë kandidatë për zgjedhjet lokale, ndërsa Basha gjatë një takimi në Paskuqan ka konfirmuar vetëm një: Xhelal Mziun në Kamëz.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një emër jashtëzakonisht i njohur për komunitetin shqiptar në mbarë Greqinë, e sidomos në Athinë, Fatos Malaj, hidhet në betejën elektora

Presidenti Ilir Meta shprehet i shokuar nga sulmet e ndodhura në Sri Lanka, ku deri në këto momente numërohen të paktën 207 viktima dhe m

Të martën skadon zyrtarisht afati që i lë në dispozicion kodi zgjedhor partive politike për t’u regjistruar për pjesëmarrje në zgjedhjet

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka ironizuar krijimin e partisë së re "Binda Demokratike", nga Rudina Hajdari.

Nga Kisha e Shna Ndoit në Laç, kryedemokrati Lulzim Basha uroi të gjithë besimtarët katolike e ungjillore për festën e Pashkëve.

Duke uruar Pashkët, presidenti i vendit, Ilir Meta ka bërë apel të gjithë shoqërisë shqiptare që të bashkëpunojnë për hir të interesit ko

I ftuar në studion e lajmeve të RTV Ora, anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike, Eno Bozdo duke komentuar krijimin e Partisë "Bindja D

Nga protesta e Unazës së Re, ish-deputeti demokrat Klevis Balli ka komentuar deklaratën e bërë sot nga Taulant Balla, i cili tha se do të

Deputeti Myslim Murrizi tha se nëse Partia Demokratike nuk merr pjesë në zgjedhjet lokale të 30 qershorit, atëherë ajo shton “rrezikun” e

Ish-deputeti i PD Enkelejd Alibeaj i ftuar në emisionin “Kjo javë” nga gazetarja Nisida Tufa në “News 24” duke folur për krijimin e parti