Kanabis për qëllime mjekësore në Shqipëri, Rama: Edhe pak do të jetë gati

09/05/2020 - 15:25

Një draft që do të mund t’i hapte rrugë kultivimit të kanabisit në vend për arsye mjekësore është duke u konsultuar me ekspertët. Kështu ka deklaruar Kryeministri Rama gjatë një daljeje për mediat, duke iu përgjigjur kështu pyetjeve të gazetarëve lidhur me këtë nismë.

“Kemi thuajse një vit që punojmë për këtë. Edhe pak do të jetë gati. Ne nuk bëjmë asnjëherë një punë të pakonsultuar me ekspertë vendas dhe të huaj, dhe ekspertë të huaj të nivelit më të lartë. Por gjëja kryesore që ne bejmë dhe që na ka dalë gjithmonë një ndihmë e madhe është konsultimi me eksperienca të tjera. Nuk kemi ardhur të shpikim, por të mësojmë sa më shumë nga të tjerët dhe të adaptojmë mësimet tona nga të tjerët në kushtet e Shqipërisë. Shumë shpejt drafti do të jetë gati dhe do të hapet për diskutim publik. Ashtu sikundër edhe drafti i aministisë fiskale që është gati dhe fillimisht po diskutohet me disa institucione ndërkombëtare.” u shpreh Rama.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka vlerësuar karateistin nga Kosova Enver Cakiqi me titullin “Mjeshtër i madh”.

Kryeministri Edi Rama me anë të një postimi në rrjetet sociale, ka hedhur akuza ndaj kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, duke thë

*Rrëfimi i veçantë/ Taulant Balla tregon si u njoh me bashkëshorten që vinte nga një familje e persekutuar

Partia Demokratike Dega Durrës ka organizuar si asnjëherë më parë diskutime më të gjithë departamentet e saj.

Partia Demokratike ngre shqetësimin se banorët e zonës së Zall Herit, vetëm pak kilometra larg nga Tirana, vuajnë nga kushtet e infrastru

Presidenti i Republikës Ilir Meta, ka zgjedhur që këtë fundjavë ta kalojë pranë detit, pikërisht në Vlorë.

Kreu i FRPD Durrës, Artion Barjamaj ka publikuar dy foto nga përmbytja e shëtitores “Taulantia", me një vit diferencë njëra me tjetrën.

Ish-deputetja e PD-së Grida Duma, me anë të një statusi në “Facebook”, ka reaguar ndaj kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj, pasi ky i

Pas publikimit të përgjimeve të organizatës kriminale “Ndrangheta”, Partia Demokratike ka vijuar akuzat ndaj kryeministrit Edi Rama dhe k

Drejtuesi politik i qarkut Durrës, Edi Paloka është takuar sot me drejtues të grupseksioneve të zonës së Rrashbullit.