Kërcënimi i Bashës: Mina kundër kullave pranë Teatrit Kombëtar

20/07/2018 - 18:11

   I rreshtuar në krah të kauzës së aktorëve për mbrojtjen e godinës së Teatrit Kombëtar, Lulzim Basha ka bërë një paralajmërim të fortë.

“Nëse guxoni t’i vini minat Teatrit Kombëtar, të jeni të sigurt që minat do t’jua vëmë dhe kullave tuaja me ligj. Nuk ka shans të gëzoni frytet e një ndërmarrjeje të tillë kriminale! Çdo veprim i ‘Fusha sh.p.k.’ dhe çdo entiteti tjetër do të jetë subjekt i ligjit të amenduar ‘antimafia’. Do të nisim që ditën e parë të biznesit dhe në bazë të ligjit antimafia do ju sekuestrojmë çdo centimetër katror dhe çdo cent, qindarkë, euro për shkeljet që do të konstatojmë. Nëse kryetalebani dhe aksesorët e tij, në këtë krim, nuk tërhiqet do i përgjigjemi me luftë totale. Nëse i vini minat Teatrit Kombëtar do jua vëmë me ligj minat edhe kullave tuaja.”

Kritika pati edhe për ndërkombëtarët të cilët i ftoi të reagojnë lidhur me atë që opozita e cilëson aferë krimianale.

“E habitshme sesi nuk pati një reagim nga Këshilli i  Europës, nuk foli as OSBE në Tiranë.”

Në kushtet kur vendi sipas kreut të demokratëve po kalon një krizë të trefishtë, politike, kushtetuese dhe morale, çdo bashkëpunim me maxhorancën, qoftë ky edhe për amendimin e ligjit që i hap rrugë prurjeve në shkollën e magjistraturës është i pavlerë.

“Bashkëpunim me Ramën nuk ka.”

I pyetur për afrimin e të larguarve nga Partia Demokratike, pas takimit të së enjtes në selinë blu me dy prej kritikëve të tij, Ruli e Mustafaj, Basha tha se dora e tij është shtrirë për bashkëpunim me këdo.

Aleatët, të cilët i kërkojnë ndryshimin e sistemit zgjedhor dhe lista të hapura me amendimet e reja që pritet t’i bëhen ligjit elektoral nga komisioni Ad Hoc, kreu i demokratëve i garantoi se të gjitha opsionet do jenë pjesë e diskutimeve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri Edi Rama gjatë takimit me studentët e Universitetit Bujqësor të Tiranës, bëri një sqarim për njërën prej pikave që ata kërko

Nga universiteti Bujqësor, kryeministri Edi Rama deklaroi edhe njëherë se qeveria pranon 8 kërkesat e studentëve, ndërsa nënvizoi sërish

Mëngjesin e sotëm kryeministri Edi Rama është takuar me studentët të Universitet Bujqësor, për të folur për 8 pikat e shtruara nga në pro

I pranishëm në Komisionin ei Ekonomisë ku po shqyrtohet kthimi i buxhetit 2019 nga Presidenti, ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka sulmuar kryeministri Edi Rama, në një postim në Facebook.

Në Ditën Ndërkombëtare të Emigrantëve, Presidenti Ilir Meta thotë se vëmendja maksimale në arsim, është mënyra më e mirë për të frenuar l

Kreu i opozitës, Lulzim Basha deklaroi nga studio e ‘5 pyetje nga Babaramo’ se nuk do të ketë më asnjë takim të dytë mes tij dhe kryemini

Kreu i opozitës, Lulzim Basha deklaroi nga studio e ‘5 pyetje nga Babaramo’, se opozita është e gatshme të djegë në çdo moment mandatet.

Këshilli Kombëtar i PD votoi të shtunën për përzgjedhjen e 265 anëtarëve të tij të rinj, mes 350 kandidatëve në garë, ndërkohë që një num

Presidenti Ilir Meta ka folur sot për protestën e studentëve dhe kërkesat e tyre.