Koncesionet e rrugëve, Grupi Parlamentar Demokrat dorëzon sot kallëzim në Prokurori

16/09/2019 - 10:26

Ashtu sikundër paralajmëruan në seancë plenare, Grupi Parlamentar Demokrat pritet të dorëzojë sot një kallëzim penal për koncensionet e dy akseve rrugore shumë të debatuara Orikum - Dukat dhe Milot - Balldren.

Kallëzimi vjen pasi maxhoranca socialiste rrëzoi me shumicë votash dekretet e Metës, që kthenin ligjet për rishqyrtim në Kuvend.

Kallëzimi penal do të dorëzohet në Prokurorinë e Tiranës nga deputeti Halit Valteri, i cila në seancën e së enjtes apeloi Prokurorinë që të nisë hetimet për pr/ligjin për koncesionet e rrugëve; Milot-Balldren dhe Orikum-Dukat. Në një prononcim për mediat Valteri u shpreh se ky kallëzim në organin e akuzës bëhet për të ndëshkuar grabitësisht.

“Po vjedhin miliona euro nga koncesionet e dy rrugëve. Po iu ngarkojnë shqiptarëve një borxh publik”, u shpreh ndër të tjera Valteri.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku përmes një deklarate nga selia blu, tha se Banka Botërore ka parashikuar situatë të rë

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Besa Shahini, nëpërmjet një video të publikuar në rrjetet e saj sociale ka uruar fëmijët për fest

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas akuzave të opozitës se ka shpenzuar 100 mijë euro nga paratë e shqiptarëve për udhëtim me charter pë

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Shqipëri, Duncan Norman ka reaguar pas dështimit të konsensusit mes palëve politike për Reformën Zgjed

Ambasadori i BE, Luigi Soreca kërkon menjëherë një marrëveshje në Këshillin Politik.

Partia Demokratike do të dorëzojë sot kallëzim penal për shembjen e Teatrit Kombëtar, duke e cilësuar drejtësinë për këtë çështje provë p

Kreu i shtetit Ilir Meta ka pritur sot Ambasadorin e Austrisë, Christian Steiner, ndërsa i uroi suksese në misionin e tij në Shqipëri, në

Kreu i Partisë Demokratike ka zhvilluar sot një takim me përfaqësues të bizneseve të vogla në Kombinat, Tiranë.

Akademiku Artan Fuga nuk beson se Këshilli Politik do të arrijë të bëjë ndryshime rrënjësore në Reformën Zgjedhore.

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka reaguar pasi palët thyen afatin e 31 majit dhe nuk arritën marrëveshjen për Reformën Zgjedhore.