Krijohet "Sindikata e Fermerëve të Bashkuar", Duka: Moment historik, ju mbështesim

19/11/2019 - 14:52

Kreu i PAA-së, Agron Duka njofton themelimin e "Sindikatës së Fermerëve të Bashkuar", nga rrethet Fier, Berat, Lushnje dhe Elbasan, të cilin e quan një moment historik.

Përmes një postimi në "Facebook", Duka shkruan se në këtë panoramë të errët për vendin tonë, ky është një lajm i mirë për bujqësinë.

"Një fjalë e urtë thotë se ‘jo çdo e keqe vjen për keq’. Me këtë frymë, duke e kthyer krizën e sektorit të bujqësisë në një mundësi për ndryshim, fermerët e rretheve Fier, Berat, Lushnje dhe Elbasan u bashkuan sot për të themeluar ‘Sindikatën e Fermerëve të Bashkuar’.

Një moment historik, i cili vjen nga një ndërgjegjësim për rolin e rëndësishëm që këta njerëz punëtorë kanë në shoqërinë tonë, si dhe për vetëdijen se nuk janë qeveritë ato që e bëjnë një vend më të mirë, por reagimi i qytetarëve ndaj tyre, kërkesa e llogarisë dhe dialektika e vazhdueshme me grupet e interesit. Në këtë panoramë të errët për vendin tonë, ky është një lajm i mirë për bujqësinë. Ne si Parti Agrare Ambientaliste e kemi mbështetur dhe do ta mbështesim këtë lëvizje, si një hap të rëndësishëm për forcimin e zërit të çdo fermeri, si dhe urojmë një punë sa më të mbarë kryetarit të saj z. Eduart Sharka", shkruan Duka.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj zhvilloi një takim me Ministren e Jashtme të Suedisë, Ann Linde, në kuadër

Pas deklaratës së kryedemokratit Lulzim Basha se kreu i qeverisë i ka ofruar atij një marrëveshje që të bëhej kryeministër ndërsa vetë ai

Gjatë një konference për shtyp nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha deklaroi publikisht ofertën që kryeministri Edi Rama i ka bërë p

Në një dalje për mediat pasi PS deklaroi gatishmërinë për hapjen e listave, kryedemokrati Lulzim Basha e konsideroi të prishur marrëveshj

Komisioneri për Zgjerimin, Oliver Varheley i beri thirrje sot maxhorancës që të votojë sa më parë marrëveshjen e dakordësuar të 5 qershor

Në një dalje për mediat, kryeministri Edi Rama konfirmoi se maxhoranca do të mbështesë nismën e deputetëve të opozitës së re, Myslim Murr

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, tha se mazhoranca mbështet ndryshimet e propozuara nga opozita parlamenta

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi dhe kryedemokrati Lulzim Basha kanë zhvilluar një takim online me raporteren për Shqipërinë në BE, Isab

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka dhe ambasadorja amerikane në vendin tonë, Yuri Kim kanë zhvilluar një vizitë në Bazën Detare të Pashal

Partia Agrare Ambientaliste bën thirrje publike që të eleminohet çdo vonesë apo deformim për miratimin e Reformës Zgjedore.