Kujtohet 29-vjetori i rrëzimit të bustit të diktatorit, Ademi: Shqipëria ka nevojë për një dhjetor të dytë

13/12/2019 - 11:30

Është përkujtuar në Shkodër 29-vjetori i rrëzimit të bustit të diktatorit Enver Hoxha me një ceremoni të organizuar nga kryetarja e Bashkisë në detyrë Voltana Ademi dhe Partia Demokratike.

Ademi tha në fjalën e rastit se sot duhet një dhjetor i dytë pasi po përballen me një tjetër diktaturë. Ajo theksoi se po ikin ata të cilët u burgosën për një Shqipëri demokratike duke përmendur emrin e Agron Tufës.

"Sot përkujtojmë një ngjarje të shënuar jo vetëm për Shkodrën, por për mbarë Shqipërinë, një ditë në të cilën Shkodra rrëzoi simbolin famëkeq të komunizmit pikërisht në këtë vend, ku sot është vendosur kjo pllakë përkujtimore. Por, kjo datë shërben edhe si reflektim, si mesazh, si moment në të cilin shkodranët dhe shqiptarët, sot përveç përkuljes me respekt ndaj atyre qe e organizuan 13 dhjetorin dhe jo vetëm të gjitha lëvizjet demokratike ne vitet 90-të, por Sot Shqiptarët kanë nevojë të mos harrojnë, sepse po përballen me një tjetër sistem. Sot Shqiptarët po ikin çdo ditë, e kjo e bën me të trishtë e më të dhimbshëm realitetin tonë të përbashkët, e nuk po ikin njerëz të thjeshtë, por ato të cilët u burgosën për një Shqipëri demokratike, sot kërkojnë azil ne dyert e Europës, siç është rasti më i fundit ai i Agron Tufës. Me dhimbje e them sot, se Shqipëria ka nevoje serish për një dhjetor tjetër, më të fortë, ka nevojë për të gjithë shqiptarët, në mënyrë qe të mos jemi nën një tjetër diktaturë e të mos reagojmë kur të jetë vonë", deklaroi Ademi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Edhe pse kanë kaluar 22 vite nga vrasja e ish-deputetit të PD-së dhe liderit të studentëve, Azem Hajdarit, vdekja e tij ende nuk është zb

Edhe Landi i West Side Family i është bashkuar Erion Veliajt në fushatën për zgjedhjet e 25 prillit.

Qeveritë e Shqipërisë dhe Kosovës do të mblidhen ditën e nesërme në Tiranë.

Presidenti Ilir Meta duke se ka lënë për pak çaste zyrën e tij dhe angazhimet e forta politike, për të gjetur pak frymëzim për veten, e k

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim, është takuar sot me ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj.

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, e ftuar në rubrikën “Opinion” në studion e lajmeve në News 24 komentoi takimet që pat

Vijon përplasja në distancë mes kryedemokratit Lulzim Basha dhe kryeministrit Edi Rama.

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur kreut të opozitës, Lulzim Basha., i cili nga Durrësi i bëri thirrje kreut të qeverisë të merrte

Nga qyteti i Durrësit, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka përsëritur edhe njëherë thirrjen për qeverinë që të zbatojnë planin e

Në Ditën Ndërkombëtare të të Moshuarve, Presidenti Ilir Meta thekson se kjo shtresë e shoqërisë ka nevojë për mirënjohje, respekt dhe vle