"Lasgushi u ngarkua në Stamboll", Shqipëria merr pajisje mbrojtëse nga Turqia për pacientët dhe mjekët

25/03/2020 - 07:37

Kryeministri Edi Rama lajmëroi se Shqipëria po merr nga Turqia mjete mbrojtëse për personelin shëndetësor.

Në një status në Facebook, ai bën me dije se aeroplani i ”Air Albania” me emrin ”Lasgushi” ndodhej mbrëmë në Stamboll ku po merrte mjetet mbrojtëse.

Pak ditë më parë Rama kishte kontaktuar me Presidentin turk Erdogan ku ky i fundit i kishte garantuar ndihma në raste nevoje.

"LASGUSHI NË KËTË ÇAST DUKE U NGARKUAR NË STAMBOLL ME ARMË PËR MBROJTJEN E JETËS SË PACIENTËVE DHE MJEKËVE TANË", shkruan Rama.

Kujtojmë se dje kryeministri Rama ka shpallur gjendjen e fatkeqësisë natyrore në të gjithë territorin e Republikës së Shqipërisë, për shkak të situatës së krijuar nga koronavirusi. Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore do të jetë në fuqi për 30 ditë, ndërsa gjatë kësaj periudhe ndalohen tubimet, manifestimet  dhe grevat.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia, nëpërmjet një deklarate për shtyp akuzon qeverinë se ka gënjyer në lidhje me kapacitet

Kryeministri Edi Rama ka publikuar grafikun mbi ecurinë e koronavirusit në Shqipëri, ku 10 ditët e fundit kurba ka pësuar një rënie, për

Ish-kryeministri Sali Berisha në një postim në Facebook, ka komentuar situatën e krijuar me koronavirusin duke e vënë theksin në rëndësin

Në situatën ku ndodhemi, ku si pasojë e përhapjes së koronavirusit shqiptarët po qëndrojnë të izoluar, kryeministri Edi Rama bën një para

Kur Shqipëria është në izolim për shkak të pandemisë globale, COVID-19, ku deri më tani janë shënuar 22 të viktima, kryeministri Edi Rama

Kryetarja e Bashkisë Shkodër në detyrë, Voltana Ademi pas bisedës telefonike që ka zhvilluar me ministren e Shëndetësisë, Ogerta Manastir

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar ndaj qëndrimit të kryeministrit për shpërblimin e mjekëve dhe infermierëve.

Zv/kryeministri Erion Braçe në një postim në rrjetet sociale ka thumbuar ish-kryeministrin Sali Berisha.

Në Ditën Botërore të Shëndetësisë, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha me anë të një postimi në rrjete sociale vjen me një mesaz

Rëndohet situata e qytetarëve të bllokuar në pikën doganore të Kapshticës.