“Lëvizni me urgjencë”, ambasadorja Kim përsërit thirrjen: Gjykata Kushtetuese duhet të jetë funksionale brenda 2020-ës

27/11/2020 - 14:53

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ripërsërit edhe njëherë thirrjen për politikën shqiptare se Gjykata Kushtetuese duhet të jetë funksionale brenda këtij viti.

Përmes një mesazhi në rrjetet sociale, ku përshëndet mbledhjen e djeshme të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, ambasadorja Kim thekson se të gjitha palët duhet të vazhdojnë të lëvizin me urgjencë.

“Mbledhja e djeshme KED tregon bashkëpunimin e KED, Presidencës dhe Parlamentit për të vepruar me urgjencë në përputhje me opinionin e Komisionit të Venecias. Ai sjell një hap më afër një Gjykatë Kushtetuese deri më 31 dhjetor 2020. Palët përkatëse duhet të vazhdojnë të lëvizin me urgjencë”, thekson ambasadorja.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka sulmuar ashpër kryeministrin Edi Rama se ndonëse premtoi shëndetësi falas, futi këtë sist

Kreu i FRPD-së, Belind Këllici ka shkuar sot në Kombinat atje ku pritet të ndërtohen pallatet e reja ku do të strehohen banorët e prekur

Pas Durrësit që iu besua nënkryetarit Edi Paloka dhe pas Elbasanit që do të drejtohet nga Sekretari i Përgjithshëm Gazment Bardhi, Partia

Presidenti i Republikës Ilir Meta, me anë të një statusi në “Facebook” ka shkruar një mesazh mirënjohje për udhëheqësit fetarë.

Kreu i PDIU-së Shpëtim Idrizi, i ftuar në 30-vjetorin e krijimit të Shoqatës Çamëria, deklaroi se e ka për krenari që është çam.

Busti i heroit kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeut në Korçë është shkarravitur nga disa qytetarë. Kjo ka ndodhur pikërisht sot, në 553-v

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë në fejesën e një vajze nga Mamurrasi Eldës dhe djalit nga Stambolli Burakut.

“Ja investimet strategjike në Durrës!”,- shkruan ish-kreu i FRESSH Durrës, Ardit Kërtusha, ndërsa publikon një foto ku shfaqet n

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili përmes një reagimi për mediat ka sulmuar kryeministrin Edi Rama, ndërsa thekson se ky i fundit është

Kryetari Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se ka gënjyer në lidhje me çmimin e energjisë.