LSI: Imuniteti në Kuvend

02/09/2012 - 00:00

LSI përforcon qëndrimin e saj se ndryshimet kushtetuese për heqjen e imuniteve duhet të marrin zgjidhje në sallën e parlamentit dhe jo nëpërmjet një referendumi siç ka propozuar Kryeministri Berisha.

 Pas deklarimit të Ilir Metës përpara disa ditëve se "imunitet duhet të zgjidhen me konsensus parlamentar", Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Luan Rama u shpreh se koha nuk pret, që Shqipëria të marrë një notë pozitive në provimin europian të tetorit.

“Referendumi në rastin konkret në gjykimin tim nuk na lejon mundësinë që ta përmbushim këtë detyrë përpara tetorit kur do të bëhet vlerësimi i ecurisë së Shqipërisë përballë përmbushjes së detyrime të BE-së. Nëse do të ishte e mundur që referendumi të behej përpara tetorit nuk ka asgjë të keqe por LSI gjykon dhe është e bindjes se heqja e imuniteteve duhet votuar dhe ekszistojnë ende mundësitë që kuvendi ta përmbushë këtë detyrë”, tha Rama.

Gjatë konferencës për shtyp Luan Rama tha se nuk asnjë pakt mes LSI dhe PD për zgjedhjen e Kryeprokurorit të ardhshëm.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri Rama njoftoi se duke filluar nga data 1 qershor do të lejohet qarkullimi i automjeteve në të gjithë vendin.

Kryeministri Rama, në daljen e tij të fundit kushtuar Covid-19, u shpreh se kjo do të jetë java e fundit me masa kufizuese.

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar pak minuta më parë se mbrëmjen e sotme, në orën 21.00, do të komunikojë për herë të fundit për atë që e

Teksa kanë ngelur dhe katër ditë nga afati për përfundimin e Reformës Zgjedhore, Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi dhe nënkryetari i kësa

Presidenti Ilir Meta reagon pas publikimit të mesazhit të diplomatit të huaj, duke thënë se shërben si një kambanë alarmi për të gjithë.

Presidenti Ilir Meta sqaron plaftormën e tij me 14 pika për realizimin e Reformës në Drejtësi dhe integrimin e Shqipërisë në BE.

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi një takim me ambasadorin gjerman Peter Zingraf në selinë blu.

Ish-deputeti demokrat Bardh Spahia ka akuzuar qeverinë pas infektimit të mjekëve dhe infermierëve në QSUT.

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka zhvilluar sot një takim shumë të hapur dhe konstrukitv me Ambasadorin e Britanisë së Madhe, Duncan N

Kryeministri Edi Rama shkruan në Facebook se parku fotovoltaik i Karavastasë do të jetë më i madhi në Ballkan dhe kjo sipas tij, do të je