Maliqi thirrje shqiptarëve: Ngrihuni, fati i vendit është në rrezik nga bandat

08/10/2019 - 12:46

Deputeti Lefter Maliqi iu ka bërë thirrje shqiptarëve të ngrihen për të rrëzuar qeverinë e Edi Ramës, që sipas tij, ka shkatërruar vendin, duke detyruar gjithnjë e më shumë qytetarët të emigrojnë jashtë vendit.

Në një konferencë për shtyp pranë selisë së Kuvendit, duke sjellë në vëmendje zgjedhjet e të dielës në Kosovë, deputeti Maliqi tha se i vetmi njeri që nuk i vë interesat vetjake mbi ato të popullit është Edi Rama.

Deklarata e plotë:

Te dashur shqiptare jam ketu para jush per te denoncuar me force krizen e rende ekonomike dhe politike, pasigurine, krimet, trafiqet e droges, korrupsionin, varferine, vrasjet, emigrimin masiv per shkak te nje Kryeministri te papergjeghshem,gruas se Bilalit,puktorit deshtak,i cili u be gazi i botes me veshjet e tij si sharlatan, me shallvare e atlete, duke u zgerdhire ne foto jashte vendit, duke bere show e aktrim me fatkeqsite e shqiptareve, duke perqafuar femije e plaka, duke mbrojtur banda e oligarket, duke abuzuar dhe duke mashtruar shqiptaret. Mjekra e tij tregon zullumin, paturpesine, babezine dhe cinizmin qe e karakterizon. Mbi 500 mije shqiptare kane emigruar, fshatra te braktisura, qytetet te zvogeluara. Ç’ti bejme, shtetit c’ti bejme fatit, na griu malli per femijet dhe puthim kalamajt e fshatit, ky eshte refreni i banoreve neper fshatra.

Shqiperia vendi i pare ne bote per azilkerkues, vetem janar-korrik kane kerkuar azil politik 14000 banore, pra 55 banore per 100 mije kerkojne azil politik ne Europe me shume se Siria, Afganistani, Iraku etj. Po iken rinia, po mbyllen shkollat, po braktisen spitalet nga infermieret vendi po shkon drejt 1 milion banoreve. Edi Rama mbetet e keqja e vendit, varferon popullin per ta pasur te nenshtruar si ne kohen e diktatures, bashkepunon me oligarke e banda, ka zaptuar institucionet, realizoi zgjedhje moniste lokale, shantazhon e kercenon opoziten, mediat, artistet, prokuroret, denon te varfrit. Edi Rama ska lidhje me socialistet, ai s’do ndryshim sistemi elektoral pasi do tepsine vetem nuk do demokraci.

Kosova realizoi zgjedhje demokratike dhe numeroi e shpalli rezultatin per 4 ore. Humbesit pranuan humbjen, fituesit pershendeten qytetaret. Haradinaj me doreheqjen e tij tregoi vlera patriotike duke dashur me shume vendin se karrigen e tij dhe dha doreheqje si Kryeminister. Albin Kurti pas fitores leshoi nje lum akuzash per Edi Ramen dhe keshilltarin e tij Batonin si njeriun me te urryer ne Kosove dhe bashkepuntore te serbeve dhe nepermjet tij dhe ministrin rrenacak e te paafte te jashtem Caka. Vetem Rama dhe Vuçiç nuk shqiten nga karriget,nuk njohun aktin e doreheqjes pasi per ta eshte interesi vetjak e personal mbi te gjitha dhe jo ai kombetar.

Populli yne u ngop me fjale duhen vepra duhet te marre ne dore fatet e vendit. Duhet te ngrihemi o sot o kurre, une jam i pari, vendi ka nevoje per sistem zgjedhor pse jo dhe si Kosova ose sistem mazhoritar, ndryshimi i sistemit zgjedhjor, zgjedhjet e parakohshme domosdoshmeri per fatet e vendit. Nje i cmendur gjithe vendin cmend, duhet larguar e keqja sa me pare nga drejtimi nga lidhja me krimin, bandat, oligarket, duhet te clirohen scialistet nga Rilindja, te clirohet Shqiperia nga ky pushtues i fateve te vendit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përplasje të forta u zhvilluan në orët e para të mëngjesit të sotëm në zonën e “Astirit” në Tiranë, ku Inspektorati i Mbrojtjes së Territ

Kryetari i bordit të Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri, Enis Sulstarova, ka reaguar kundër qëndrimit të Bashkisë së Tiranë në lidhje me d

Ditën e sotme, banorët e “Astirit” u përplasën me forcat e policisë gjatë shembjes së banesave, të cilat do i hapin rrugë projektit të Un

Ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca, ambasadori Gjerman në Tiranë, ai i Britanisë së Madhe dhe e ngarkuara me punë e ShBA, Leyla M

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka reaguar pas përplasjeve në Astir ditën e sotme, duke krahasuar situatën e krijuar m

Në një intervistë për “Top Channel”, kryeministri Edi Rama ka komentuar faktin që Lëvizja Vetëvendosja e Albin Kurtit ka hapur një degë e

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka akuzuar qeverinë Rama për dhunën shtetërore ndaj banorëve të Unazës së

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili akuzon qeverinë se ka ushtruar dhunë çnjerëzore ndaj banorëve të Astirit dhe se është në krah të oliga

Mbi situatën e mëngjesit të sotëm, ku një grup banorësh të zonës së Astirit u konfliktuan me punonjësit e IKMT-së dhe të policisë, çka so

Kryedemokrati Lulzim Basha ka vizituar në spitalin e Traumës 7 banorët që ngelën të plagosur pas përplasjes me policinë tek Astiri, ku IK