Manjani: Rama i kapur nga krimi flet për ekonomi formale

14/11/2017 - 18:25

   Pas takimit të mëngjesit të sotëm të kryeministrit Edi Rama me përfaqësues të bankave, reagoi edhe ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani.

Përmes një shkrimi në rrjetet sociale ai shkruan se Rama është i kapur ne flagrancë, në krye të krimit dhe ekonomisë informale kërkon të mbajë leksione për ekonominë formale.

Reagimi i plotë i Manjanit

Krye i Pandehuri, (krye) autori i ekonomisë informale të Hashashit, po na mban leksione edhe për bankat dhe për ekonominë formale.

Hapu dhè! Të na përpijë më mirë, sesa të shohim (krye)informalin të na flasë për formalen! Krye të pandehurin që flet për ligjshmërinë! Krye shkelësin e barazisë para ligjit, që flet për “zbatim të ligjit për të gjithë njësoj”!

Fundja ky, si i kapur në flagrancë, në krye të krimit dhe ekonomisë informale këtë punë ka: të shesë dengla me gjera që vetë i shkel, i dhunon e i përçmon!
Po një pyetje e kam për Guvernatorin e Bankës së Shtetit: Si mund të liçensohen banka me aksionerë, kapitalet e të cilëve vijnë nga bota e Off shore?!

A mund të flasim ne sot për sistem bankar të besueshëm dhe për ekonomi formale, kur nuk njohim pronarët e bankave?

Edhe FMN e ngre këtë pyetje… Prandaj, kjo çështje meriton, jo thjeht një përgjigje, por një reagim të rreptë!

Nëse ligji lë hapësira, duhet rregulluar sa më parë! Përndryshe lumi i parasë së vënë nga hashashi do futet ne banka dhe Shqipëria do behet shumë shpejt një imituese e parajsave fiskale, por që mbaron si firmat piramidale!!!

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këtë mëngjes kryeministri Edi Rama ka ndarë me ndjekësit e tij në Facebook një pjesë të punimeve që po bëhen në rrugën kombëtare të Dibrë

Presidenti Ilir Meta gjatë intervistës në emisionin ‘5 Pyetjet nga Babaramo’ duke komentuar rastin ‘Xhisiela’ kërkoi që organet e drejtës

Për herë të parë Presidenti i Republikës Ilir Meta Meta ka komentuar çështjen më të përfolur të ditëve të fundit, “Babalen”.

"Ka vetëm një mënyrë shpëtimi nga Rilindja dhe kjo është revolta qytetare”.

Deputeti i PD-së, Genc Pollo ka reaguar sërish përmes një deklarate pas përplasjeve që ndodhën në mbledhjen e Komisionit të Përbashkët të

Deputeti i PD, Luciano Boçi ka hedhur akuza në drejtim të qeverisë dhe të Ministrisë së Arsimit.

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani thotë se mbyllja e plotë e lojërave të fatit është një lajm i rremë.

Në këtë ditë të veçantë, ish-kryeministri Sali Berisha ka marrë urime të shumta nga miqtë të afërmit dhe dashamirësit e tij, pasi feston

Deputeti i PS-së, Taulant Balla, njëherësh edhe bashkëkryetar i Komisionit të Përbashkët Ndërparlamentar të Shqipërisë tha nga Brukseli s

Deputeti i Partisë Demokratike, Genc Pollo i është përgjigjur Taulant Ballës një lidhje me qëndrimin  e Bashës, i cili sipas tij, ka poro