Manjani: Sot kemi një shtet karagjoz në thelb!

16/11/2019 - 18:23

I ftuar në emisionin ‘Kjo Javë’, ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani u ndal të komentojë edhe procesin e shkarkimit të Presidentit Meta, për të cilin tha se ishte një proces politik për të shmangur vëmendjen nga votimet e 30 qershorit, të cilat i konsideroi votime moniste.

“Nuk ka qenë kurrë një proces serioz, kushtetues, ka qenë një proces me natyrë politike që i duhej Edi Ramës për të shmangur vëmendjen nga votimet moniste. Ishte pak a shumë si historia që shpiku në verë, hajde se do prish teatrin, mblidhuni pak, ndërkohë u harrua raporti i ODIHR. Kështu ishte edhe procedura e shkarkimit me gjasme, Edi Rama e di shumë mirë që nuk e shkarkon dot Presidentin.
Edhe me 150 vota nuk e shkarkon dot, me këtë Kushtetutë që kemi se ai mund të cojë edhe gaz lotsjellës si te Astiri .. kjo është pastaj tjetër histori. Por po themi që sipas Kushtetutës ai e di, por i duhej të bënte një lojë, të ngarkojë opinionin publik që ububu ca po ndodh. E disa do thonë mirë ia bënë qenit, e disa ‘sa gjynah’. Pra të shmangë vëmendjen kjo ka ndodh dhe e konfirmoi edhe Venecia këtë”
-tha Manjani.

“Unë mendoj që ky është një shtet karagjoz në thelb. Ky shteti jonë që kemi bërë të gjithë bashkë, kush më shumë e kush më pak. Pse është karagjoz? Sepse ne kemi sot në inventarin e burimeve njerëzore të jurisprudencës, dy persona të cilët kanë shërbyer në Gjykatën e Strasburgut si gjyqtarë, konkretisht z. Kristaq Traja dhe z.Ledi Bianku, të dy kanë shërbyer nga 9 vjet. Sikur gdhe të kishin qenë në jetën e tyre boll që kanë shërbyer për 9 vjet në gjykatën më të madhe të hapësirës europiane dhe këta duhet të ishin sot në Gjykatën Kushtetuese të Republikës, pa konkurs pa vetting pa asgjë.
Po thashë ky është një shtet karagjoz, sepse bën konkurse falco, fiktive, bën budallallëqe dhe shpik procedura, grema dhe karrema, pika dhe presje, fletore pa fletore zyrtare etj. Kam shumë respekt për ata që janë zgjedh aty, por janë shumë me më pak përvojë se këta dy zotërinjtë që shohin punët e tyre sot në rastin më të mirë. Dhe kjo është pjesë e atij karagjozllëku që kemi ndërtuar ne si shtet, përfshi edhe reformën në drejtësi, të cilës unë vetëm i uroj të mira”
, – tha Manjani.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia ka reaguar lidhur me denoncimin e bërë nga kryetari i Sindikatës së Shëndetësisë në Durr

“Maskat ose barrierat e mbrojtjes prej tekstili do të jenë të detyrueshme të mbahen në ambientet e mbyllura nga çdo qytetar”.

Këshilli Bashkiak i Durrësit ka zhvilluar mesditën e sotme një mbledhje të jashtëzakonshme me mjete të komunikimit elektronik ku u miratu

Ish- deputetja e PD, Oriola Pampuri denoncon se spitali i cili një muaj më parë u inagurua nga Rama dhe Manastirliu si spitali COVID-4 ës

Ka nisur dhënia e granteve për shtëpitë e dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit në Bashkinë Tiranë.

Këshilli i Legjislacionit dhe Komisioni i Ligjeve i ka hapur rrugë nismës së opozitës parlamentare për ndryshimet kushtetuese.

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka uruar homologun e tij francez Emmanuel Macron si dhe popullin e Francës për Ditën Kombëtare të vendi

Duke nisur nga muaji korrik, mijëra ushtarakë shqiptarë do të kenë çdo muaj në pagën e tyre, një shtesë prej 10 mijë lekësh, si kompesim

Analisti Andi Bushati ka komentuar deklaratën e mëhershme të kryetarit të PD se kryeministri Edi Rama i kishte çuar atij njerëz në zyrë q

Partia Demokratike, dega Durrës ka propozuar emrat për kandidatë për deputet dhe për kryetar bashkie.